Qualcomm wypuści rywala dla przyszłych chipów Apple M? Snapdragon 8cx Gen 4 zapowiada się ciekawie

Qualcomm wypuści rywala dla przyszłych chipów Apple M? Snapdragon 8cx Gen 4 zapowiada się ciekawie

Qualcomm może w przyszłości rywalizować z Apple także na rynku najwydajniejszych chipów ARM dla komputerów. Przełomowym układem będzie Snapdragon 8cx Gen 4. Według doniesień z sieci, nazwa kodowa tego procesora to "Hamoa". Chip ma oferować łącznie 12 rdzeni (8 wydajnych i 4 energooszczędne). Zintegrowany kontroler RAM zapewnia wsparcie do 64 GB pamięci LPDDR5X.

Można śmiało powiedzieć, że jednym z głównych powodów stojących za tym, że klienci wybierają laptopy od Apple jest stosowanie autorskich chipów przez gigant z Cupertino. Układy należące do serii M wprowadziły rewolucję w MacBookach. Wykorzystanie architektury ARM, która jest stosowana również w przypadku chipów dla smartfonów, zapewnia wysoką wydajność i bardzo niskie zużycie energii. W praktyce przekłada się to na wydłużony czas pracy na zasilaniu z baterii oraz niskie temperatury samego procesora. Już od jakiegoś czas mówi się, że Qualcomm w podobny sposób zamierza zrewolucjonizować rynek komputerów mobilnych pracujących na Windowsie. Przełomowym układem w tej kwestii może być Snapdragona 8cx Gen 4.

Snapdragon 8cx Gen 4 obsługuje do 64 GB pamięci w standardzie LPDDR5X.

Jeden ze znanych informatorów, Kuba Wojciechowski, podzielił się z nami wieloma informacjami na temat tego chipu. Nazwa kodowa Snapdragona 8cx Gen 4 to "Hamoa". Procesor ma dysponować łącznie 12 rdzeniami w konfiguracji 8 rdzeni wydajnych + 4 rdzenie energooszczędne. Qualcomm ma testować układ z taktowaniem 3,4 GHz dla wydajnych rdzeni oraz 2,5 GHz dla energooszczędnych. Każdy 4-rdzeniowy blok posiada 12 MB współdzielonej pamięci cache L2. Na pokładzie znalazło się również 8 MB pamięci podręcznej L3 oraz 4 MB pamięci do obliczeń związanych z grafiką. Jeśli chodzi o GPU, w tym przypadku ma być to układ Adreno 740, który znamy ze Snapdragona 8 Gen 2. Producent ma zapewnić wsparcie dla Vulkan 1.3, DirectX 12, OpenCL oraz DirectML. Snapdragon 8cx Gen 4 obsługuje do 64 GB pamięci w standardzie LPDDR5X.

Co ciekawe, Kuba twierdzi również, iż chip wspiera dedykowane karty graficzne na 8 liniach PCIe 4.0 Dodatkowe 4 linie PCIe 4.0 mają być przeznaczone do obsługi dysków NVMe. Nie zabraknie także Wi-Fi 7. Ciekawie prezentuje się wsparcie zewnętrznych wyświetlaczy. Procesor może jednocześnie wyświetlać obraz na ekranach o rozdzielczościach nawet powyżej 4K. Dobrze wygląda również kwestia kodowania i dekodowania wideo. Układ może kodować maksymalnie w 4K60 i dekodować 4K120, przy wykorzystaniu AV1.

Jeśli te informacje okażą się prawdziwe, Qualcomm może w przyszłości zagrozić pozycji Apple. Należy pamiętać, że gigant z Cupertino produkuje chipy z serii M już od kilku lat. Rywalizacja nie będzie łatwa, ale powinna wpłynąć pozytywnie na rynek. Co o tym sądzicie, są tu osoby, które z chęcią przesiadłyby się na komputer ze Snapdragonem?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm wypuści rywala dla przyszłych chipów Apple M? Snapdragon 8cx Gen 4 zapowiada się ciekawie

 0