Szef Epic Games wściekły na Apple za wstrzymywanie Fortnite na iOS do rozpatrzenia apelacji

Szef Epic Games wściekły na Apple za wstrzymywanie Fortnite na iOS do rozpatrzenia apelacji

Według dyrektora generalnego Epic Games, Apple odrzuciło prośbę o zezwolenie na powrót Fortnite na iOS App Store i nie pozwoli na to, dopóki nie wykorzysta wszystkich opcji apelacji po niedawnej sprawie sądowej. CEO Epic, Tim Sweeney, ewidentnie zdenerwował się postępowaniem giganta z Cupertino i skrytykował go, twierdząc, że nie dotrzymał słowa.

W całej serii tweetów Sweeney podzielił się korespondencją między swoją firmą a Apple na temat perspektywy odblokowania produkcji Epic w App Store. Sweeney mówi, że Epic obiecało w pierwszym liście, że będzie przestrzegać wytycznych Apple, jeśli to pozwoli na powrót. Sweeney chciało jednak, aby Apple zaktualizowało te wytyczne zgodnie z decyzją sądu z początku września, gdzie stwierdzono, że Apple nie może już powstrzymywać aplikacji przed informowaniem użytkowników o systemach płatności innych niż własne. Sweeney chciał też kontynuować dyskusję na temat możliwości udostępnienia na iOS konkurencyjnych sklepów z aplikacjami, takich jak sklep z grami Epic.

Fortnite nie wróci na iOS dopóki Apple nie wykorzysta wszystkich opcji odwołania od ostatniego wyroku sądowego. 

W odpowiedzi, którą podzielił się Sweeney, Apple napisało, że nie będzie rozważać żadnych dalszych próśb o przywrócenie Fortnite, dopóki „wyrok sądu okręgowego nie stanie się ostateczny i nieodwołalny”. W odpowiedzi Apple wskazuje na decyzję sądu, według której gigant z Cupertino miał prawo do zablokowania Epic i Fortnite w App Store. Problem w tym, że Sweeney uważa, że ​​te odwołania mogą potrwać nawet pięć lat. „Apple skłamało” - napisał Sweeney, dzieląc się listami. Sweeney następnie zacytował wcześniejszy komentarz Apple, że powita Epic z powrotem na iOS, jeśli ten będzie grał według tych samych zasad, co wszyscy inni. „Epic zgodził się, a teraz Apple wycofało się z obietnicy, dokonując kolejnego nadużycia swojej monopolistycznej władzy nad miliardem użytkowników”.

Warto przypomnieć, że spór rozpoczął się w zeszłym roku, kiedy Epic dodał nieautoryzowany system płatności do wersji Fortnite na iOS, aby użytkownicy mogli dokonywać zakupów w aplikacji bez 30-procentowej prowizji Apple. Apple zablokowało Fortnite i Epic w iOS App Store, po czym Epic pozwał Apple, twierdząc, że jego zachowanie jest monopolistyczne. Na początku tego miesiąca sędzia orzekł, że zachowanie Apple było antykonkurencyjne, ale nie monopolistyczne. Sąd stwierdził, że Apple musi zmienić swoje wytyczne, aby umożliwić programistom informowanie użytkowników o zewnętrznych metodach płatności. Nakazał także firmie Epic zapłacić Apple miliony dolarów. Epic od tego czasu zapłacił Apple sześć milionów dolarów, ale także odwołał się od orzeczenia.

W liście do Apple Sweeney powiedział, że Epic już wyłączył swój system płatności dla Fortnite na iOS, chociaż nie może zaktualizować gry dla tych, którzy pobrali ją na urządzenia z iOS, zanim została zbanowana. Sweeney powiedział również, że Epic przywróci wersję Fortnite na Maca, jeśli Apple pozwoli na powrót wersji iOS. Jak więc widać, spór ten wciąż daleki jest od zakończenia i takie przeciąganie liny z obu stron może jeszcze trochę potrwać (oby nie wspomniane przez szefa Epic pięć lat). 

Zobacz także:

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Szef Epic Games wściekły na Apple za wstrzymywanie Fortnite na iOS do rozpatrzenia apelacji

 0