TikTok całkowicie zakazany na Tajwanie i w kilku stanach USA u pracowników sektora publicznego

TikTok całkowicie zakazany na Tajwanie i w kilku stanach USA u pracowników sektora publicznego

Tajwan oraz niektóre stanów USA zakazało używania chińskiej platformy TikTok na urządzeniach z sektora publicznego, w obawie o bezpieczeństwo narodowe. Komisarz FCC USA pochwalił posunięcie Tajwanu jako „inteligentne”, a tamtejsze Ministerstwo Cyfryzacji zostało docenione za „silne przywództwo”.

W zeszłym miesiącu Tajwańska Rada ds. Kontynentalnych ujawniła, że ​​rząd zabronił korporacjom finansowanym przez Chiny prowadzenia platform internetowych na Tajwanie, a ByteDance nie ma oddziału na Tajwanie. Jednak aplikacje takie jak Tik Tok i Douyin nadal można łatwo pobierać, a dostawcom usług internetowych nie nakazano blokowania aplikacji u prywatnych użytkowników. Zakaz jak dotąd dotyczy jedynie w pracowników sektora publicznego, czyli zabrania instalowania TikToka na państwowych telefonach komórkowych, tabletach i komputerach osobistych.

Tajwan całkowicie zakazał używania TikToka na urządzeniach służbowych i prywatnych u pracowników sektora publicznego. Na podobny krok zdecydowały się w ostatnich dniach stany: Karolina Południowa, Maryland i Dakota Południowa, a wcześniej wojsko Stanów Zjednoczonych i Administracja Bezpieczeństwa Transportu (TSA). TikTok przez FBI uważany jest na największego szpiega Chin.

Podobny zakaz dotyczący urządzeń państwowych został wprowadzony 29 listopada przez stan Dakota Południowa w Stanach Zjednoczonych. Rozporządzenie wykonawcze w Dakocie Południowej zabrania nie tylko korzystania z platformy, ale także pobierania aplikacji, a nawet samego odwiedzania strony na każde państwowe urządzenie z dostępem do internetu.  Podobne działania podjęły wojsko Stanów Zjednoczonych i Administracja Bezpieczeństwa Transportu (TSA). W poniedziałek gubernator Karoliny Południowej Henry McMaster postanowił zrobić to samo w swoim stanie, a wtorek stan Maryland w USA poszedł w jego ślady na mocy nadzwyczajnej dyrektywy gubernatora Larry'ego Hogana, który dodatkowo zakazał Huawei; ZTE Corp; Tencent Holdings, w tym między innymi: Tencent QQ, QQ Wallet i WeChat; produktów Alibaba, w tym między innymi: AliPay; oraz rosyjskiej firmy Kaspersky zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

„Podmioty te stanowią niedopuszczalny poziom ryzyka cyberbezpieczeństwa dla państwa i mogą być zaangażowane w działania takie jak cyberszpiegostwo, inwigilacja podmiotów rządowych i niewłaściwe gromadzenie wrażliwych danych osobowych” – czytamy w oświadczeniu z Maryland. Dyrektywa zobowiązuje agencje do usunięcia wszelkich produktów z sieci państwowych, podjęcia działań zapobiegających ich instalacji oraz ograniczenia dostępu do nich sieci w ciągu 14 dni od jej wydania.

Christopher Wray, dyrektor FBI, w swoim niedawnym wystąpieniu stwierdził, że TikTok może stanowić bezprecedensowe zagrożenie dla bezpieczeństwa USA. Twierdzi on, że aplikacja to potężne narzędzie do szpiegostwa i kontroli mas, a chińska dyktatura komunistyczna może z nim zrobić, co chce. Problem leży w algorytmie, który pozwala na manipulację odbiorcami i danych przekazywanych do Chin.

„Jesteśmy rozczarowani, że wiele agencji państwowych, urzędów i uniwersytetów, które używały TikTok do budowania społeczności i łączenia się z wyborcami, nie będzie już miało dostępu do naszej platformy” – powiedział TikTok.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TikTok całkowicie zakazany na Tajwanie i w kilku stanach USA u pracowników sektora publicznego

 0