Toshiba ujawnia swoją listę dysków twardych z wolniejszą technologią SMR

Toshiba ujawnia swoją listę dysków twardych z wolniejszą technologią SMR

Branża dysków twardych od jakiegoś czasu pozostawała w cieniu innych podzespołów. Dwa tygodnie temu HDD powróciły jednak w wielu nagłówkach i niestety, ale nie były to pozytywne informacje. Czołowi producenci wywołali falę oburzenia, gdy okazało się, że ukrywają specyfikację swoich produktów, po cichu sprzedając dyski wyprodukowane z technologią SMR, bez wiedzy kupującego. Dotyczy to trzech największych producentów dysków: Western Digital, Seagate i Toshiba. Masowe potępienie i żywy odzew internautów doprowadził do odpowiedzi Western Digital w zeszłym tygodniu, gdzie producent wreszcie jasno przedstawił, w których dyskach jest zastosowana kontrowersyjna technologia SMR.

Toshiba idzie śladem Western Digital i ujawnia swoją listę dysków z technologią SMR. Widać tu niestety, że producent mocno oszczędza i wykorzystuje SMR nawet w małych pojemnościach jak 1 TB, gdzie SMR powstało specjalnie, by umożliwiać osiąganie wysokich pojemności po niższych kosztach.

Lista dysków Toshiba z kontrowersyjną technologią SMR
Model Pojemność Rozmiar
Toshiba P300 6TB 3.5
Toshiba P300 4TB 3.5
Toshiba DT02 6TB 3.5
Toshiba DT02 4TB 3.5
Toshiba DT02-V 6TB 3.5
Toshiba DT02-V 4TB 3.5
Toshiba L200 2TB 2.5
Toshiba L200 1TB 2.5
Toshiba MQ04 2TB 2.5
Toshiba MQ04 1TB 2.5

 

Teraz śladami Western Digital podąża Toshiba, wypuszczając własną listę dysków SMR, tak by kupujący mógł dokonać świadomego wyboru i wiedział jakie produkty omijać. Głównym celem SMR jest wytwarzanie dysków twardych o dużej gęstości, takich jak modele 10 TB lub 14 TB. Zaskakujące jest jednak to, że Toshiba wykorzystuje technologię w napędach 6 TB, 4 TB, a nawet 1 TB i 2 TB. Wskazuje to na strategię oszczędzania kosztów przy maksymalizacji zysków. Toshiba twierdzi, że SMR nie jest wcale takie złe, ponieważ technika ta otworzyła drzwi producentom dysków twardych do zwiększenia pojemności ich konwencjonalnych napędów talerzowych. SMR ma jednak negatywny wpływ na wydajność dysku twardego, szczególnie w przypadku obciążeń wymagających ciągłego losowego zapisu. Dlatego ważne jest, aby ujawnić konsumentom tę niewielką, ale bardzo ważną informację. Kolejnym problemem zgłaszanym przez użytkowników, to błędy przy odbudowie RAID.

 WD się ugięło i udostępnia listę gorszych dysków z technologią SMR

 WD, Seagate i Toshiba po cichu wciskają wolne dyski SMR jako NAS i desktop

Sprzedaż dysków twardych z technologią SMR nie jest żadnym przestępstwem, ale sprzedawcy powinni zachowywać się uczciwie wobec konsumentów i odpowiednio oznaczać swoje produkty. Toshiba zaktualizowała materiały marketingowe dotyczące serii MQ04 i DT102, aby wskazać na użycie SMR. Ponieważ firma Toshiba właśnie opublikowała swoją listę, może minąć trochę więcej czasu, zanim firma zakończy aktualizację materiałów marketingowych dla innych modeli. Seagate dodaje, że jedynie ich dwa popularne modele Barracuda 8TB (ST8000DM004) i 5TB Desktop (ST500DM000) korzystają z SMR. Żaden dysk IronWolf ani IronWolf Pro według producenta nie korzysta z tej technologii. Nieoficjalnie mówi się jednak, że również poniższe modele korzystają z SMR, informacje te wymagają jednak wertyfikacji:

  • Barracuda 2TB –  ST2000DM008
  • Barracuda 4TB – ST4000DM004
  • Exos 8TB  – ST8000AS0003
  • Archive v2 6TB – ST6000AS0002
  • Archive v2 8TB – ST8000AS0002

Pokaż / Dodaj komentarze do: Toshiba ujawnia swoją listę dysków twardych z wolniejszą technologią SMR

 0