TSMC mówi klientom, że czas kończyć ze starszą technologią i przejść na proces 28 nm lub nowszy

TSMC mówi klientom, że czas kończyć ze starszą technologią i przejść na proces 28 nm lub nowszy

Jedną z przyczyn kryzysu w produkcji chipów komputerowych był brak mocy produkcyjnych w starszych procesach, których firmy, co logiczne, nie chcą zwiększać. Nie planuje tego również TSMC, które naciska na klientów, by przechodzili na procesy nowsze niż 28 nm.

Technologia 45nm, 65nm czy nawet w starsze procesy, które są już dawno przestarzałe w porównaniu z nowoczesnymi procesorami, jest wciąż wystarczająca w wielu zastosowaniach. W ostatnich latach chipy produkowane w starszych procesach są masowo wykorzystywane m.in. w motoryzacji. Ich ceny gwałtownie skoczyły podczas panujących niedoborów, a firmy obiorcy byli zmuszeni godzić się na ceny producentów, inaczej groził im przestój w produkcji. Wcześniej nie było powodu, by przechodzić na nowsze technologie, co stanowiłoby głównie niepotrzebne koszty wdrażania zmian w produkcji i przeprowadzania procesów homologacyjnych dla odpowiednich części. 

Zapotrzebowanie na produkcję w starszych procesach technologicznych jest wciąż wysokie i stanowi około 25% przychodów TSMC, jednak firma nie zwiększy mocy produkcyjnych i namawia klientów na przejście poniżej 28 nm.

TSMC mówi jednak klientom, by poszli z duchem czasu i podjęli decyzję o przejściu na nowsze technologie - od 28 nm.  Inicjatywa ta pochodzi od Kevina Zhanga (starszego wiceprezesa), który chce w ten sposób odzwierciedlić fakt, że jego firma po prostu nie ma w planach rozbudowy mocy produkcyjnych dla procesów 40nm i starszych. TSMC zachowa obecną ofertę, która wciąż stanowi około jednej czwartej jej przychodów, jednak w przypadku braków zasobów dla produkcji w procesach starszych niż 28 nm, nie ma co liczyć na rozbudowę fabryk.

TSMC wyraźnie chce zwiększyć swoje przychody, ponieważ im starszy proces, tym niższa cena za przetworzony wafel. Z drugiej strony na takim waflu zmieści się więcej układów o tej samej złożoności, więc w rzeczywistości przejście na nowszy proces może być lepsze zarówno dla TSMC jak i klientów. Kevin Zhang, dodaje, że zaletą jest także tworzenie mniejszych chipów o niższym poborze mocy oraz oczywiście fakt, że z jednego wafla można uzyskać więcej chipów. 
 
TSMC będzie zwiększać moce produkcyjne swoich zaawansowanych procesów o połowę, co planuje zrobić do 2025 r. Dotyczyć to będzie technologii od 12 do 28 nm, dlatego przedstawiciele firmy starają się teraz przekonać klientów do przejścia na nowsze procesy. Konkretnie chodzi o nową fabrykę w Kumamoto w Japonii oraz dwa zakłady na Tajwanie i jeden w Chinach.   

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC mówi klientom, że czas kończyć ze starszą technologią i przejść na proces 28 nm lub nowszy

 0