Układ graficzny Intel ARC Alchemist z 512 rdzeniami Xe przetestowany. AMD i NVIDIA mają konkurencję?

Układ graficzny Intel ARC Alchemist z 512 rdzeniami Xe przetestowany. AMD i NVIDIA mają konkurencję?

W sieci coraz częściej pojawiają się testy układu graficznego Intel ARC Alchemist z architekturą graficzną Xe-HPG. Choć są to wczesne wpisy, dają one pewien pogląd na to, czego możemy się spodziewać ze strony Intela. Czy AMD i NVIDIA mają się czego obawiać?

Układy graficzne Intel ARC Alchemist trafią do segmentu konsumenckiego zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i laptopach w pierwszym kwartale 2022 roku, jednak widzieliśmy już kilka testów, co jest typowe w przypadku właściwie każdego sprzętu przed premierą. Intel testował swoje nowe układy graficzne na platformach Rocket Lake, Tiger Lake i Alder Lake, a najnowszy wpis został przetestowany na platformie referencyjnej Tiger Lake 11. generacji.

Układ graficzny Intel ARC Alchemist z 512 rdzeniami Xe pojawił się w Geekbench. Niestety wydajność wciąż rozczarowuje i jest na poziomie starych kart AMD i NVIDII.

W bazie benchmarka Geekbench pojawił się układ Intela, który wyposażono w 512 rdzeni Xe (jednostek obliczeniowych), co odpowiada 4096 jednostkom ALU. Chip jest taktowany 1800 MHz, jednak ostateczne warianty mogą być taktowane znacznie wyżej, biorąc pod uwagę, że Intel używa najnowszego procesu TSMC 6 nm. Chip ten zdobył  34816 punktów, co stanowi 4,5-krotny wzrost w porównaniu do wcześniejszych testów tego samego układu. Pokazuje to, że dotychczasowe testy przeprowadzane były na wczesnych próbkach ze sterownikami bez optymalizacji. Wariant z 512 rdzeniami jest również o 88% szybszy niż 256-rdzeniowy, co pokazuje niemal liniowe skalowanie.

Niestety, jeśli jest to ostateczna wydajność układu, to jest ona rozczarowująca w porównaniu z układami graficznymi NVIDIA i AMD. Flagowy model zapewnia wydajność porównywalną z serią AMD RX 500 i NVIDIA GTX 1650, co nikomu nie zaimponuje. Należy jednak pamiętać, że Intel wciąż ma dużo czasu na optymalizacje i w ciągu kilku nadchodzących miesięcy wciąż wiele może się zmienić.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Układ graficzny Intel ARC Alchemist z 512 rdzeniami Xe przetestowany. AMD i NVIDIA mają konkurencję?

 0