Urząd Skarbowy zajął tokeny NFT w sprawie o oszustwo VAT wyceniane na 7,5 mln zł

Urząd Skarbowy zajął tokeny NFT w sprawie o oszustwo VAT wyceniane na 7,5 mln zł

Tokeny NFT są coraz powszechniejsze i to pomimo ogólnej niechęci do tego rodzaju dodatków. Wiele firm takich jak Ubisoft, niemalże siłą wciska tokeny graczom i swoim pracownikom, próbując przekonać do swoich racji. Inni nawołują, że NFT to oszustwo i może służyć przestępcom. Właśnie mamy pierwszy przypadek zajęcia cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich przez urzędników i to w ramach śledztwa w sprawie podejrzenia oszustwa dotyczącego podatku VAT obejmującego 250 rzekomych fałszywych firm.

Brytyjski urząd skarbowy przejął trzy niewymienne tokeny (NFT) w ramach śledztwa w sprawie podejrzenia oszustwa dotyczącego podatku VAT. HM Revenue and Customs (HMRC) powiedział, że trzy osoby zostały aresztowane pod zarzutem próby oszustwa na kwotę 1,4 miliona funtów. Jest to pierwszy przypadek w Wielkiej Brytanii, kiedy organ ścigania zajął NFT.  HMRC ujawnia, że podejrzani w sprawie oszustwa mieli użyć „wyrafinowanych metod”, aby ukryć swoją tożsamość, w tym posługiwali się fałszywymi lub skradzionymi dowodami, posiadali fałszywe adresy, niezarejestrowane telefony komórkowe na kartę, korzystali z wirtualnych sieci prywatnych, a także wystawiali fałszywe faktury i udawali zaangażowanie w legalną działalność gospodarczą.

Brytyjska "skarbówka" jest pierwszym organem ścigania, który zajął cyfrowe tokeny NFT w sprawie o oszustwo podatkowe. To pierwsze przejęcie NFT "służy jako ostrzeżenie dla każdego, kto myśli, że może wykorzystać aktywa kryptograficzne do ukrycia pieniędzy".

Nick Sharp, zastępca dyrektora ds. przestępczości gospodarczej, powiedział, że pierwsze przejęcie NFT „służy jako ostrzeżenie dla każdego, kto myśli, że może wykorzystać aktywa kryptograficzne do ukrycia pieniędzy przed Urzędem”. „Nieustannie dostosowujemy się do nowej technologii, aby zapewnić, że dotrzymamy kroku przestępcom i oszustom, którzy chcą ukryć swoje aktywa”. HMRC powiedział, że otrzymał nakaz sądowy na zatrzymanie zajętych aktywów kryptograficznych o wartości około 5000 funtów i trzech cyfrowych transakcji NFT, które nie zostały wycenione.

Tradycyjne dzieła sztuki są cenne, bo są jedyne w swoim rodzaju i jest tylko jeden oryginał. Kopie są zawsze do rozpoznania. Pliki cyfrowe można łatwo powielać, dlatego stworzono cyfrowe certyfikaty, które zapisują właściciela danego dzieła NFT w łańcuchu bloków. Pozwala to posiadać dany cyfrowy obraz, choć wciąż można go powielać w niezmienionej jakości. Więcej o NFT przeczytacie w naszym tekście: NFT - co to jest?

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Urząd Skarbowy zajął tokeny NFT w sprawie o oszustwo VAT wyceniane na 7,5 mln zł

 0