USA i Japonia rozpoczynają współpracę przy produkcji układów 2 nm. Chcą odciąć Chiny

USA i Japonia rozpoczynają współpracę przy produkcji układów 2 nm. Chcą odciąć Chiny

Stany Zjednoczone i Japonia współpracują nad opracowaniem technologii produkcji w procesie 2 nm. Jednym z powodów porozumienia jest zapewnienie ochrony własności intelektualnej przed Chinami.

Jest to nie tyle współpraca między firmami japońskimi i amerykańskimi, co między rządami tych krajów. Japoński minister gospodarki Koichi Hagiuda przyleciał do USA w poniedziałek w tym tygodniu właśnie w celu uzgodnienia niezbędnych kwestii dotyczących wspólnego rozwoju przyszłych technologii produkcji układów scalonych, a ponadto chodzi także o zbudowanie solidnego łańcucha dostaw, który ma być odporny na problemy płynące z Chin. Chodzi tu z jednej strony o niezależność od Chin, a z drugiej o ochronę przed szpiegostwem przemysłowym, z którym boryka się przede wszystkim Tajwan.

Rządy USA i Japonii nawiązały porozumienie w zakresie opracowywania i produkcji układów 2 nm, dążąc do wykluczenia Chin z technologii.

Nie jest jasne, które firmy wezmą udział w tej współpracy, a raczej nie zostało to powiedziane wprost, ale możemy zgadywać, że po stronie amerykańskiej nie zabraknie Intela i IBM, a także firm Nikon, Canon, Tokyo Electron, wszelkiego rodzaju dostawców materiałów o wysokiej czystości, które są niezbędne do produkcji układów scalonych (fluorowodór, materiały fotorezystywne), a Japonia posiada także mocną bazę producentów wafli krzemowych.  Innym powodem zawarcia paktu jest fakt, że tajwańskie TSMC nie zbuduje najnowocześniejszych fabryk poza wyspą. Firma chce zatrzymać swoje najcenniejsze fabryki na swoim terenie, a placówki budowane w USA będą dostarczać chipy w procesie 10 nm lub starszych.

Współpraca między USA a Japonią może być postrzegana jako kwestia strategiczna i przygotowanie na potencjalną niestabilność w regionie Chin. Dotyczy to również stosunków między Chinami a Tajwanem, gdzie istnieje realne ryzyko, że Chiny będą próbowały przejąć kontrolę nad wyspą, czym rząd chiński już kilkakrotnie groził. Dopóki zdolność produkcyjna Chin w zakresie układów scalonych będzie się utrzymywać w tyle, podczas gdy sąsiadujące z nią fabryki TSMC przeżywają rozkwit, ryzyko nie zmaleje.  

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: USA i Japonia rozpoczynają współpracę przy produkcji układów 2 nm. Chcą odciąć Chiny

 0