Viceroy Research i CTS-Labs odnoszą się do oskarżeń na temat luk w CPU AMD

Viceroy Research i CTS-Labs odnoszą się do oskarżeń na temat luk w CPU AMD

Kiedy tylko w sieci opublikowano raport ujawniający 13 luk w procesorach AMD bazujących na architekturze Zen, dość szybko okazało się, że cała sprawa zdaje się posiadać drugie dno, a intencje specjalistów od spraw bezpieczeństwa są tu niejasne.

Viceroy Research, czyli podmiot zajmujący się krótką sprzedażą, który praktycznie opublikował nekrolog AMD oraz CTS-Labs, czyli izraelska firma stojącą za ujawnieniem luk, zabrały głos w sprawie oskarżeń o współpracę w celu zaszkodzenia AMD w oddzielnych wywiadach dla Motherboard. Obie firmy kategorycznie zaprzeczyły, jakoby istniała jakakolwiek finansowa zależność pomiędzy nimi lub też współpracowały nad raportem. " Viceroy nie jest klientem CTS i CTS nie wysyłało raportu do Viceroy" - stwierdził Yaron Luk, współzałożyciel CTS-Labs. Potwierdził on jednak, że model biznesowy firmy opiera się na dzieleniu się swoimi odkryciami z tego typu podmiotami, które prawdopodobnie wykorzystują te informacje do krótkiej sprzedaży na giełdzie (mało etyczna, ale legalna praktyka).

Wygląda więc na to, że inne podmioty niż AMD miały dostęp do danych CTS-Labs, a przynajmniej ich raportu

Wygląda więc na to, że inne podmioty niż AMD miały dostęp do danych CTS-Labs, a przynajmniej ich raportu, jeśli nie pakietu z opracowaniem luk, wcześniej niż 24 godziny przed jego upublicznieniem (zanim Czerwoni mogli go w ogóle zobaczyć) i jeden z nich, określany w doniesieniach Motherboard jako anonimowe źródło, podzielić miał się informacjami z Viceroy Research, które szybko skorzystało z okazji, by ustawić się w dogodnej pozycji do krótkiej sprzedaży akcji AMD i opublikowało 25-stronicowy raport, który miał na celu przyspieszyć spadek cen akcji (co raczej nie przyniosło skutku). Viceroy nie kryje się nawet ze swoimi intencjami i wprost przyznaje się do tego typu praktyk. Arrigo Triulzi, jeden z guru w zakresie cyberbezpieczeństwa związany z Facebookiem, opublikował anonimowe ostrzeżenie na temat tego typu działań, które skończyć mogą się tragicznie - "oby tylko utratą pieniędzy, a nie odsiadką w wiezieniu" - dodał. Poza tym, tego typu praktykami zdaje się interesować amerykańska komisja ds. giełd i papierów wartościowych, więc może zostaną one ukrócone przez stosowne regulacje.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Viceroy Research i CTS-Labs odnoszą się do oskarżeń na temat luk w CPU AMD

 0