W Indiach pracują nad własnymi procesorami ARM. Flagowy model z 96 rdzeniami i 96 GB HBM3

W Indiach pracują nad własnymi procesorami ARM. Flagowy model z 96 rdzeniami i 96 GB HBM3

C-DAC ogłosiło, że pracuje nad serią własnych procesorów wykorzystujących architekturę ARM. W skład ma wchodzić między innymi flagowy chip AUM, który ma być skierowany na rynek HPC. Teraz poznaliśmy szczegóły na temat jego specyfikacji technicznej. Układ oferuje łącznie 96 rdzeni oraz 96 GB pamięci HBM3. To jednak nie wszystko.

C-DAC rozwija autorskie procesory

C-DAC, czyli Indyjskie Centrum Rozwoju Zaawansowanych Obliczeń ogłosiło swoje prace nad serią autorskich procesorów bazujących na architekturze ARM. Dowiedzieliśmy się, że C-DAC ma w planach pomóc krajowi w dążeniu do bycia samowystarczalnym w kwestii rozwoju mikroprocesorów. Trwają prace nad wieloma opcjami od tych, które znajdą zastosowanie w urządzeniach IoT po wydajne chipy skierowane chociażby do centrów danych.

C-DAC AUM ma być energooszczędnym chipem HPC, który zostanie częścią programu National Supercomputing Mission. Na pokładzie znajdują się 2 chiplety po 48 rdzeni każdy.

Rodzina procesorów Vega (nie mylić z AMD Vega) opiera się na dwurdzeniowych i czterordzeniowych układach. Została stworzona z myślą o mniej wymagających odbiorcach, dla których liczy się przede wszystkim niskim pobór mocy oraz stosunkowo niewielki koszt zakupu. Seria Vega ma pokryć co najmniej 10% zapotrzebowania na chipy w Indiach.

C-DAC AUM - na papierze wygląda potężnie

W ciągu najbliższych 3 lat powstać mają także nowe 8-rdzeniowe jednostki. To jednak pikuś w porównaniu do modelu C-DAC AUM. Ma być to energooszczędny chip HPC, który ma być częścią programu National Supercomputing Mission. C-DAC AUM bazuje na architekturze ARM Neoverse V1 o nazwie kodowej Zeus. Na pokładzie znajdują się 2 chiplety po 48 rdzeni każdy. W sumie mówimy zatem aż o 96 rdzeniach.

Ponadto każdy chiplet ma chociażby własną pamięć, I/O oraz cache. C-DAC AUM posiada do 96 GB wbudowanej pamięci HBM3 oraz obsługuje 8-kanałowy RAM DDR5-5200. Procesor ma obsługiwać 128 linii PCIe 5.0 ze wsparciem dla CXL. DO jego produkcji wykorzystywana będzie litografia 5 nm od TSMC. Taktowanie ma mieścić się w przedziale od 3,0 GHz do 3,5 GHz, a pobór mocy to 280-320 W. 

C-DAC opracowuje także oprogramowanie oraz narzędzia programistyczne, które mają pomóc w wykorzystaniu pełni potencjału chipu. Mówi się, że C-DAC AUM trafi do sprzedaży w latach 2023-2024. Oczywiście na papierze wszystko może wyglądać obiecująco. Jak będzie w praktyce dopiero usłyszymy. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: W Indiach pracują nad własnymi procesorami ARM. Flagowy model z 96 rdzeniami i 96 GB HBM3

 0