Wiemy, jak będą chłodzone procesory Kaby Lake-G z kartą Radeon RX Vega

Wiemy, jak będą chłodzone procesory Kaby Lake-G z kartą Radeon RX Vega

Serwisowi Tom's Hardware udało się dotrzeć do wnętrza laptopa DELL XPS 15, z procesorem Kaby Lake-G. Dzięki temu wiemy, jak mogą być chłodzone najnowsze procesory Intela z grafiką Radeon RX Vega na pokładzie.

Użyty w przykładzie laptop ma układ graficzny Radeon RX Vega M GL, a tym samym jest to konstrukcja wymagająca, przynajmniej w teorii, odprowadzenia 65 W energii cieplnej. W praktyce jest nieco inaczej, bowiem DELL, jak deklarują dziennikarze, ujawnił podczas CES 2018, że budżet energetyczny ograniczono do 50 - 55 W. Tak czy inaczej, wciąż jest to dość spora wartość, zważywszy na grubość obudowy mieszczącą się w przedziale od 9 do 16 mm (3,5 mm mniej niż w przypadku poprzedniej generacji tego sprzętu). Nowy DELL XPS 15, jak już wiadomo od jakiegoś czasu, jest urządzeniem konwertowalnym, czyli takim, które umożliwia pracę w trybie tabletu, po złożeniu. Tłumaczy to oczywiście konieczność redukcji gabarytów obudowy, a w szczególności jej grubości, co też widzimy w przykładzie. Trzeba jednak zaznaczyć, że DELL planuje podobne konstrukcje z klasycznymi procesorami i kartami graficznymi GeForce.

No dobrze, ale co właściwie ten DELL XPS 15 ma pod maską, i jak chłodzony jest zastosowany układ Kaby Lake-G? Na fotografii widzimy radiator z trzema masywnymi ciepłowodami, wykonanymi z miedzi, a także duet wentylatorów o średnicy 86 mm każdy. Co ciekawe, radiator fragmentarycznie pokryty jest specjalnym materiałem termoizolacyjnym, zwanym Gore-Tex aerogel coating, którego zadaniem jest zapobiegnięcie zbyt mocnemu nagrzewaniu obudowy. Producent chwali się, że, dzięki Kaby Lake-G, zredukowano wymiary płyty głównej o 33%, względem klasycznego połączenia procesora z dedykowaną kartą graficzną. Ujawniono również pojemność baterii, która, jak się okazuje, wynosi 75 Wh. Nie wiadomo jednak, jak ta pojemność przełoży się na czas pracy akumulatorowej. Aha, według zapowiedzi komputer powinien trafić do sprzedaży w marcu tego roku, dokładne ceny pozostają niestety nieznane.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wiemy, jak będą chłodzone procesory Kaby Lake-G z kartą Radeon RX Vega

 0