Wyciekły detale o Intel Alder Lake S, P i M. Połączenie 10 nm i 14 nm

Wyciekły detale o Intel Alder Lake S, P i M. Połączenie 10 nm i 14 nm

W sieci pojawił się kolejny wyciek dotyczący nadchodzących procesorów Intel Alder Lake. Tym razem prawdopodobnie otrzymaliśmy nowe informacje na temat możliwych ostatecznych konfiguracji układów. Wyciek poszerza informacje ujawnione przed dwoma dniami, szczegółowo opisując plan Intela z zakresu przejścia na duże i małe rdzenie w procesorach 12. generacji. Technologia ta jest rozpowszechniona w smartfonach, gdzie nazywa się  big.LITTLE, jednak u Intela będzie  Intel Hybrid Technology. Jest to konstrukcja, która prawie na pewno poprawi profile wydajności w przestrzeni mobilnej, chociaż Intel planuje wprowadzić te rozwiązania również w procesorach stacjonarnych, gdzie ich przydatność jest już kwestionowana.

Intel Alder Lake wprowadzi znane ze smartfonów połączenie dużych i małych rdzeni. O ile w segmencie mobilnym ma to jak najbardziej sens, to podważany jest sens takiego rozwiązania w zastosowaniach stacjonarnych i serwerowych.

Przeznaczone do komputerów stacjonarnych procesory Alder Lake S, będą mieć TDP na poziomie do 125 W i do 8 dużych rdzeni + 8 małych rdzeni. W zależności od tego, czy będzie można używać wszystkich rdzeni jednocześnie, będą to układy 8-rdzeniowe, albo w pewien sposób 12-rdzeniowe, rozpatrując pod względem mocy. Obecność małych, wysoce energooszczędnych rdzeni pozwoli firmie zmniejszyć zużycie energii w trybie czuwania i bezczynności, a także podczas małych obciążeń.

Według ujawnionych informacji, nowe platformy Intela wyglądają następująco.

 • Alder Lake-S - stacjonarne
  • 8 dużych rdzeni + 8 małych rdzeni z procesorem graficznym GT1
  • 6 dużych rdzeni + 0 małych rdzeni z procesorem graficznym GT1
 • Alder Lake-P - układy serwerowe
  • 2 duże rdzenie + 8 małych rdzeni z procesorem graficznym GT2
  • 6 dużych rdzeni + 8 małych rdzeni z procesorem graficznym GT2
 • Alder Lake-M - układy mobilne
  • 2 duże rdzenie + 8 małych rdzeni z procesorem graficznym GT2

 Intel Alder Lake wprowadzi rdzenie big.LITTLE w procesorach stacjonarnych

Intel planuje wykorzystać w tej serii zarówno proces 10 nm, jak i 14 nm. Część procesora zostanie wykonana w procesie 10 nm, natomiast układ graficzny (np. Intel Xe) w procesie 14 nm. Takie rozwiązanie może znacznie obniżyć koszty produkcji, a także pozwolić mu na dalsze skalowanie wraz z wolumenem. Jest to filozofia, którą zapoczątkowała firma AMD i która odniosła duży sukces. Intel może mieć jednak spory problem. O ile małe rdzenie pozwolą na energooszczędność, z którą AMD w obecnej chwili nie będzie mogło walczyć, to proces 10 nm zaczyna poważnie ograniczać niebieskich, a już w obecnych laptopach z układami 10 nm robi się gorąco.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekły detale o Intel Alder Lake S, P i M. Połączenie 10 nm i 14 nm

 0