Zen 3 wyszło z fazy projektów. AMD bierze się już nawet za Zen 4

Zen 3 wyszło z fazy projektów. AMD bierze się już nawet za Zen 4

Teraz, gdy procesory AMD Zen 2 podbijają zarówno zwykłych użytkowników, jak i przedsiębiorstwa, odpowiednio z procesorami Ryzen 3. generacji i 2. generacji Epyc , czas ponownie spojrzeć w przyszłość. Wygląda na to, że AMD zakończyło fazę projektowania ich kolejnej architektury procesorów - Zen 3. Informacja ta pochodzi bezpośrednio od AMD. Podczas  wydarzenia dotyczącego procesorów Epyc drugiej generacji, gdzie producent pokazał slajd wskazujący, że projekt architektury Zen 3 jest ukończony, a nawet ukazywał następną architekturę - Zen 4, która ma być już w fazie projektów. Nie oznacza to, że procesory AMD Ryzen 4. generacji są tuż za rogiem, ale że AMD nie spoczywa na laurach, a ostatnie zwycięstwa nie oznaczają spowolnienia.

AMD nie zamierza zwalniać. Zen 3 wyszło z fazy projektów, a w etap ten wchodzi właśnie Zen 4. Nowa architektura może się pojawić już w 2020 roku.

AMD Zen 3 prawdopodobnie będzie oparte o proces 7 nm+, podobnie jak następca pierwszego Zen, czyli AMD Zen+ wykorzystywało proces 12 nm+. Oznacza to, że możemy spodziewać się wyższych częstotliwości zegara w połączeniu z niższym zużyciem energii. AMD mogłoby to osiągnąć poprzez przejście na proces 7 nm EUV (ekstremalny  ultrafiolet), zamiast korzystać z DUV 7 nm (głęboki ultrafiolet), na którym oparte są procesory Zen 2. Ta technologia powinna sprawić, że wytwarzanie układów scalonych będzie bardziej wydajne i mniej podatne na błędy. 

Jeśli zaś chodzi o Zen 4, to w tym momencie jest to wróżenie z fusów. Niektórzy próbują spekulować, że AMD Zen 4 będzie oparte o proces 6 nm EUV i pojawi się już w 2021 roku. Nie wiadomo czy przejście na proces produkcyjny 6 nm przyniosłoby więcej niż 16 rdzeni obecnych w Ryzen 9 3950X i czy możemy oczekiwać wydajności na poziomie Threadrippera 2990WX w konsumenckim wydaniu. Póki co nic nie wiemy o AMD Ryzen Threadripper 3. generacji, a to dopiero da nam jakieś wyobrażenie o możliwościach Zen 3 i Zen 4.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zen 3 wyszło z fazy projektów. AMD bierze się już nawet za Zen 4

 0