Aorus GeForce GTX 1080 11 Gbps. Test GTX1080 z szybszą pamięcią GDDR5X

Aorus GeForce GTX 1080 11 Gbps. Test GTX1080 z szybszą pamięcią GDDR5X

Temperatury
Pomiary temperatur, głośności oraz poboru energii elektrycznej przeprowadzane są w standardowej, zamkniętej, odpowiednio wentylowanej obudowie umieszczonej pod biurkiem. Temperatura pokojowa typowa dla pomieszczenia, w którym odbywają się testy to około 23-24 stopnie Celsjusza, a same wartości spisywane są z programu HWiNFO. 

Pomiar temperatury pod obciążeniem polega na 30-minutowym wygrzewaniu karty graficznej w grze Wiedźmin 3, po czym rejestrowana jest najwyższa zanotowana temperatura rdzenia graficznego. 
Pomiar temperatury w spoczynku odbywa się 15 minut po wyłączeniu gry Wiedźmin 3, podczas wyświetlania pulpitu systemu Windows.

Temperatury pracy w spoczynku podyktowane są, jak zwykle w przypadku tego typu zaawansowanych konstrukcji, prawie wyłącznie możliwościami pasywnego chłodzenia przez radiator. Dzieje się tak, ponieważ w dzisiejszych czasach już oczekujemy, aby komputer był po prostu cichy, przynajmniej w spoczynku, a producenci idąc za tym głosem zwyczajnie tworzą półpasywne karty graficzne, które wyłączają wentylatory w spoczynku i są całkowicie bezgłośne. Nie inaczej jest na Aorusie GTX 1080 11 Gbps, który w spoczynku, w trybie pasywnym notuje temperatury rdzenia na poziomie 45 stopni. 

Pod obciążeniem natomiast trzy wentylatory 100-milimetrowe nie pozwalają na to, aby rdzeń GP104-400 zamontowany w produkcie firmy Gigabyte przekroczył 76 stopni. Jest to daleko przed bezpieczną granicą temperatury dla układów, zarówno Nvidii jak i AMD. 

Kultura pracy
Używany do tego celu decybelomierz to Voltcraft SL-100 z zakresem pomiarowym 30-130 dBA i dokładności ±2 dBA, który montowany jest na statywie w odległości 30 centymetrów od komputera. Podczas pomiarów temperaturowych spisywane są wartości procentowe/obrotowe dla wentylatorów, a właściwe pomiary głośności przeprowadzane są już po wyłączeniu wszelkich źródeł dźwięku w komputerze (wentylatorów obudowy, schładzacza procesora). Jedynym źródłem dźwięku jest zasilacz pracujący w spoczynku oraz sama testowana karta graficzna. 

Jak już wspominaliśmy, Aorus GeForce GTX 1080 11 Gbps w spoczynku wyłącza wentylatory i jest bezgłośny, co potwierdziły pomiary. Wszystkie przedstawione na wykresach konstrukcje również spełniają ten, poniekąd już wymóg wobec nowoczesnych kart graficznych.

Pod obciążeniem testowany produkt jest w dolnej drabince pod względem głośności i można powiedzieć, że jest po prostu cichy. Wentylatory rozkręcają się maksymalnie do 2225 rpm, co wg raportowanej skali stanowi 70% wartości maksymalnych obrotów. 

Pobór energii elektrycznej
Zużycie energii sprawdzamy przy pomocy watomierza Voltcraft Energy Logger 4000F, do którego podłączona jest jednostka testowa - innymi słowy: mierzymy pobór energii całej platformy, a nie tylko karty graficznej. W poszczególnych trybach (obciążenie, spoczynek) jako pobór energii traktujemy najwyższą, często pojawiającą się na wyświetlaczu wartość, pokazaną przez miernik w czasie testu. Pomiary pod obciążeniem dokonywane są w grze Wiedźmin 3, w statycznej scenie, co gwarantuje równomierne, statyczne obciążenie testowanej jednostki. 

Temperatury oraz głośność to parametry względem których producent ma pole manewru. Można "wrzucić" na kartę lepsze chłodzenie, cichsze wentylatory lub wręcz odwrotnie i uzyskać całkowicie różne rezultaty na tym samym rdzeniu graficznym. Poboru energii, w ramach tej samej litografii i tej samej architektury nie da się jednak oszukać. Gigabyte, chcąc mieć najszybszego GTX-a 1080 w postaci Aorusa, musiał podbić taktowania co przełożyło się na proporcjonalnie wyższy pobór energii, dochodzący prawie do 1080 Ti od Zotaca. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Aorus GeForce GTX 1080 11 Gbps. Test GTX1080 z szybszą pamięcią GDDR5X

 0