ASUS ROG Strix II (GL704G) - test laptopa z GeForce RTX 2060 na pokładzie

ASUS ROG Strix II (GL704G) - test laptopa z GeForce RTX 2060 na pokładzie

Zastosowane komponenty i oprogramowanie

Procesor

Core i7-8750H to procesor z rodziny Coffe Lake wyposażony w sześć rdzeni i dwanaście wątków, czyli jeden z najmocniejszych CPU dla laptopów dostępnych na rynku (9. generacja mobilnej serii H dopiero nadchodzi, a Core i9-8950H lub i7-8850H zestawiony z RTX 2060 byłby przesadą). Zastosowany układ ma 9 MB pamięci cache L3 i pracuje ze stosunkowo niską częstotliwością bazową, bo tylko 2,2 GHz, ale w trybie Turbo osiąga już 4,1 GHz. Okupione jest to jednak relatywnie wysokim, jak na laptopowe standardy, TDP wynoszącym 45 W, ale mówimy tu o najwydajniejszych jednostkach, które będą mocno eksploatowane w grach, więc nie powinno to dziwić. Już na tym etapie mogę nadmienić, że w testach obciążeniowych CPU dla wszystkich rdzeni potrafi utrzymywać prędkość na poziomie 3,9 GHz, aczkolwiek przy dość wysokiej temperaturze.  

Karta graficzna

Mobilna wersja karty graficznej GeForce RTX 2060 (warto przypomnieć, że od poprzedniej generacji NVIDIA stosuje praktycznie te same GPU w stacjonarnych i laptopowych wersjach) debiutowała pod koniec stycznia, więc jest to wciąż nowość na rynku. Układ pochwalić może się 1920 rdzeniami CUDA, 120 jednostkami TMU i 48 ROP, ale jego częstotliwość taktowania została obniżona w stosunku do desktopowej wersji i wynosi 960 MHz i 1200 MHz w trybie Boost. Poza tym grafika dysponuje 240 rdzeniami Tensor oraz 30 rdzeniami do ray-tracingu, dzięki czemu zapewnia wsparcie dla dwóch flagowych technologii kart z rodziny RTX, czyli śledzenia promieni w czasie rzeczywistym (ray tracing) oraz DLSS, które poprawiać ma wydajność w grach, wspierając się sztuczną inteligencją i głębokim uczeniem. Tak jak poprzednik, RTX 2060 wyposażono w 6 GB pamięci, ale tym razem w wersji GDDR6, pracującej z prędkością 14 Gb/s i te obsługiwane są przez 192-bitową magistralę.

Pamięć RAM

Otrzymana przez nas wersja ROG Strix II (GL704G) wyposażona została w 16 GB pamięci RAM typu DDR4, pracujących z prędkością 2666 MHz. Sprzęt zakupić można jednak z 32 GB na pokładzie, choć trzeba przyznać, że jak na współczesne potrzeby 16 GB RAMu wydaje się być wystarczającą ilością. Po zdjęciu dolnej części obudowy (co wymaga odkręcenia kilkunastu śrubek) przyszło jednak drobne rozczarowanie, ponieważ nie dosyć, że producent zakleił dyski i pamięci srebrnymi taśmami (termopady), co utrudnia ich identyfikację (wygląda jednak na to, że zastosowano kostkę M471A2K43CB1-CTD od Samsunga charakteryzującą się napięciem 1,2 V i opóźnieniami CL19), to jeszcze zastosował pojedynczy moduł, pozostawiając drugi slot DIMM wolny. Oznacza to, że pamięci RAM pracują w trybie Single Channel i Dual Channel otrzymamy zapewne dopiero przy 32 GB pamięci (takie warianty na szczęście znajdują się w sprzedaży). Zresztą na taką wersję powinny zdecydować się osoby, które zamierzają skorzystać z laptopa także jako z mobilnej stacji roboczej, ponieważ na pewno będą w stanie zrobić użytek z dodatkowego RAMu.  

Przestrzeń dyskowa

Jeśli zaś chodzi o dostępną przestrzeń na dane, jak wspominaliśmy wcześniej, ASUS zastosował dwa dyski. Pierwszy to SSD M.2 NVMe od Western Digital - WDC PC SN520, który bazuje na interfejsie PCIe i może nie imponuje wydajnością, ale oferuje wyraźnie lepsze osiągi od typowych nośników półprzewodnikowych z interfejsem SATA i jak na potrzeby laptopa do gier powinien zapewnić satysfakcjonujące prędkości. Warto zaznaczyć, że testowany przez nas model wyposażono w SSD o pojemności 256 GB, ale na stronie producenta widnieje informacja, że są też wersje z 512 GB i 1 TB. Drugi dysk to klasyczny HDD o pojemności 1 TB, który robić będzie za typowy magazyn danych. Jest to 2,5-calowy Seagate FireCuda (ST1000LX015) operujący z prędkością obrotową 5400 RPM. Takie połączenie wydaje się być bardzo dobrym kompromisem pomiędzy szybkim działaniem systemu i aplikacji, co gwarantuje nośnik SSD oraz dużą przestrzenią na dane, zapewnioną przez „twardziela”.

Oprogramowanie

ASUS ROG Strix II (GL704G) otrzymujemy wraz z całym pakietem zainstalowanych aplikacji i najważniejszą, ponieważ otrzymała nawet dedykowany klawisz, jest Armoury Crate. Program ten pochwalić można za prosty interfejs, który umożliwia sterowanie i monitorowanie ustawień systemowych (w tym taktowania i temperatury kluczowych komponentów) oraz poziomu wydajności (możemy przełączać pomiędzy różnymi trybami, takimi jak Windows, Silent, Balanced, Turbo i Manual, gdzie samodzielnie ustawiamy prędkości wentylatorów). Możemy nawet zapisać do czterech profili, które automatycznie załadują specyficzne ustawienia do różnych gier, wybrać aplikacje, które mają być zamykane podczas grania czy zarządzać innymi aplikacjami. GameFirst V maksymalizuje z kolei przepustowość naszego łącza internetowego dla gier i strumieniowania treści. GameVisual oferuje zaś osiem presetów ustawień obrazu pod konkretne gatunki gier i typów multimediów i np. w FPS rozjaśniane są ciemne obszary, co ułatwiać ma nam dostrzeżenie przeciwnika. Sonic Studio III to pakiet narzędzi dedykowany audio, gdzie otrzymujemy różne tryby dźwiękowe i wiele innych ciekawych opcji (stabilizacje głośności, redukcję szumów z otoczenia czy niwelowanie echa podczas nagrywania). Aura Core pozwala natomiast na personalizację podświetlenia naszej klawiatury, a darmowa wersja Xsplit Gamesaster Standard to program do streamowania. Całości dopełnia mobilna wersja Armoury Crate dostępna na Androida i iOS, która pozwala nam na dostęp do aplikacji z poziomu telefonu czy tabletu. Warto na koniec dodać, że laptop działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10 w 64-bitowej wersji Home, a sprzęt posiada także preinstalowany program antywirusowy McAfee Live Safe, bez którego można było się obejść. Niestety nie uniknięto także bloatware’u np. w postaci ASUS Giftbox. Generalnie oprogramowanie zasługuje na pochwały, gdyż działa bez zarzutu i jest intuicyjne, oferując jednocześnie mnóstwo opcji, ale wolelibyśmy, żeby ASUS się tak nie rozdrabniał i zebrał większość tych funkcji w ramach jednego programu (np. Armoury Crate). Byłoby to lżejsze dla systemu i wygodniejsze w obsłudze.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG Strix II (GL704G) - test laptopa z GeForce RTX 2060 na pokładzie

 0