ASUS ROG Strix II (GL704G) - test laptopa z GeForce RTX 2060 na pokładzie

ASUS ROG Strix II (GL704G) - test laptopa z GeForce RTX 2060 na pokładzie

Układ chłodzenia

Laptop wyposażony został w system chłodzenia o nazwie HyperCool Pro, który zdaniem producenta gwarantuje brak throttlingu termicznego oraz utrzymanie rozsądnych temperatur kluczowych komponentów (poniżej 90 °C). ASUS zastosował tutaj wydłużoną płytę chłodzącą do równomiernego rozprowadzania ciepła, a także dwa wysokowydajne wentylatory o napięciu 12 V, które zapewniać mają większe ciśnienie i lepszą cyrkulację powietrza od klasycznych wentylatorów 5 V. Znajdziemy tu również pięć rurek cieplnych - dwie współdzielone przez CPU i GPU, po jednej dodatkowej dla każdego z tych podzespołów i jedną dedykowaną sekcji VRM i VRAM. Układ chłodzenia wspomagają także cienkie, mierzące tylko 0,1 mm łopatki termiczne oraz pokrywa z trapezoidowym wcięciem. Technologia HyperCool oferuje również opatentowany system Anti-Dust Cooling, który usuwa cząsteczki kurzu i brud, zwiększając w ten sposób żywotność urządzenia.

Trzeba przyznać, że zastosowany tu układ chłodzenia sprawdza się naprawdę dobrze. Co prawda momentami temperatury CPU dochodzą do 93 °C, ale przeważnie utrzymywane są na bezpiecznym poziomie 88-89 °C. Poza tym procesor utrzymywał stabilną wysoką prędkość 3980 MHz, czyli nieco poniżej maksymalnej wartości dla trybu Boost, ale wyraźnie powyżej bazowego taktowania (2,2 GHz). Jeszcze lepiej sytuacja wyglądała w przypadku GPU, gdzie maksymalnie odnotowaliśmy 73 °C, co pozwalało utrzymywać stabilne zegary praktycznie o maksymalnej prędkości.

Jeśli zaś chodzi o kulturę pracy, to na dwoje babka wróżyła, ponieważ temperatury odnotowane na obudowie są bardzo niskie, jak na tego typu sprzęt i co najważniejsze laptop pod obciążeniem nie nagrzewa się zanadto w strategicznych z punktu widzenia gracza rejonach (tam, gdzie trzymamy dłonie), a jego spód także pozostaje relatywnie chłodny, co oznacza, że możliwe jest komfortowe użytkowanie sprzętu na kolanach. Generowany przez niego hałas to już jednak inna para kaloszy, ponieważ przy dużym obciążeniu, kiedy wentylatory rozkręcają się do wysokich obrotów, produkując dużo szumu, laptop jest naprawdę głośny. Hałas sięga w takich scenariuszach do 55 dBA. Na szczęście w stanie spoczynku jest dość cichy i wynik 33,5 dBA nieznacznie przebijał się przez tło (32,6 dBA). Testy w tym zakresie wykonane zostały za pomocą decybelomierza Voltcraft SL-100 o zakresie pomiarowym 30-130 dBA oraz dokładności ±1,5 dBA, który znajdował się w odległości 20 centymetrów nad laptopem.

Rozkład temperatur w trakcie obciążenia systemu - wierzch (panel roboczy)
29,9°C 40,4°C 38,8°C
27,3°C 32,4°C 31,8°C
23,8°C 25°C 24,4°C
Rozkład temperatur w trakcie obciążenia systemu - spód
27,7°C 39,2°C 27,4,8°C
30,6°C 35,9°C 24,6°C
22,4°C 23°C 22,8°C

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG Strix II (GL704G) - test laptopa z GeForce RTX 2060 na pokładzie

 0