Ekstremalne podkręcanie Core i7-7700K na MSI Z270 XPower Gaming Titanium

Ekstremalne podkręcanie Core i7-7700K na MSI Z270 XPower Gaming Titanium

Wydajność w benchmarkach wielowątkowych

Windows 10 w wersji 64-bitowej jest zdecydowanie bardziej wymagającym środowiskiem pracy niż Windows XP. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie wszystkie konfiguracje dobrze znoszą overclocking pamięci. Objawia się to przede wszystkim tym, że po przekroczeniu taktowania efektywnego DDR4-3600 można zaobserwować obniżenie stabilności w przypadku wykorzystania kości RAM o pojemności 8 GB i większych. Objawia się to losowymi blue screenami w trakcie startu systemu, jak również w trakcie pracy, a przyczyna leży głównie w kontrolerze pamięci w CPU, który nie jest sobie w stanie poradzić z adresowaniem tak dużej ilości pamięci przy danej prędkości. Czasami pomaga podnoszenie napięć CPU SA Voltage i CPU IO Voltage, znanych też jako VCCSA i VCCIO, ale ostatecznym rozwiązaniem jest oszukanie systemu, aby używał tylko pewnej określonej ilości pamięci.

UWAGA: doświadczeni użytkownicy pomyślą tu od razu o parametrze startowym MAXMEM znanym jeszcze z Windows NT/2000/XP. Przestrzegam na własnym przykładzie - Windows 10 interpretuje to ustawienie w jakiś dziwny sposób i bardzo łatwo można się to skończyć reinstalacją systemu (bo ustawiam MAXMEM=4096, żeby mieć dostępne 4 GB, a system rezerwuje sobie do działania na przykład 200 MB, i wtedy nawet automatyczna naprawa, ani tryb bezpieczny nie pomogą).

Aby skutecznie wymusić na Windows 10 (działa też na 8 i 8.1) wykorzystanie pewnej określonej ilości dostępnej pamięci, należy wykonać następujące kroki:

  1. Wyliczyć ile pamięci ma być nieużywane w megabajtach.
  2. Uruchomić wiersz polecenia w trybie administratora.
  3. Wydać komendę bcdedit /set removememory 
  4. Uruchomić ponownie komputer.

Do poprawnego działania wszystkich znanych mi benchmarków wystarcza zostawić sobie 4 GB pamięci operacyjnej (dla niektórych można mniej, np. Geekbench 3 będzie działał bez problemów przy 2 GB). W przypadku platformy testowej, która ma dwie kości po 8 GB, potrzebuję usunąć z systemu 12 GB = 12 * 1024 MB = 12288 MB. W tym celu muszę uruchomić bcdedit /set removememory 12288 i zrestartować komputer. Po przygotowaniu platformy przejdźmy do osiągniętych rezultatów. Cinebenche udało się uruchomić przy 6200 MHz, Geekbench i 3D Mark 2006 pracowały przy 6000 MHz.

Zobaczmy jeszcze, w jaki sposób skalują się wyniki.

Obserwacje dla benchmarków wielowątkowych potwierdzają poprzednie, z zastrzeżeniem faktu, iż osiągnięte zegary są zdecydowanie niższe z racji zwiększonej emisji ciepła, która wynika oczywiście z obciążenia wielu rdzeni procesora. Jednak zasada pozostaje ta sama.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ekstremalne podkręcanie Core i7-7700K na MSI Z270 XPower Gaming Titanium

 0