iiyama G-Master GB3467WQSU-B1 Red Eagle - test monitora dla graczy, który pozwala zobaczyć więcej

iiyama G-Master GB3467WQSU-B1 Red Eagle - test monitora dla graczy, który pozwala zobaczyć więcej

iiyama G-Master GB3467WQSU-B1 Red Eagle - gaming (165 Hz, strobing, FreSync Premium, input lag)

iiyama G-Master GB3467WQSU-B1 Red Eagle pochwalić może się częstotliwością odświeżania na poziomie 165 Hz, co samo w sobie powinno gwarantować płynny obraz w dynamicznych scenach. Jak jednak powszechnie wiadomo, nawet przy takiej wartości możemy mieć do czynienia z nieprzyjemnymi efektami pokroju smużenia czy powidoków, a to pierwsze zjawisko jest typowe dla matryc VA. Cieszy więc fakt, że japoński producent sięgnął po wysokiej klasy panel o szybkim czasie reakcji pikseli. Wyjściowa ostrość obrazu w ruchu rzeczywiście jest obarczona smużeniem. Z tym jednak można powalczyć w dwojaki sposób. Po pierwsze, do dyspozycji otrzymujemy 5-stopniowy „overdrive”, który zauważalnie poprawia ten aspekt, a z racji tego, że jest obarczony minimalnym artefaktem overshoot (praktycznie niezauważalnym poza planszami testowymi), zalecamy wybranie 4, a nawet 5 poziomu. 

 Domyślne ustawienia

Overdrive 4

Po drugie, mamy jeszcze tryb stroboskopowego podświetlenia o nazwie MRB. Tutaj iiyama zasługuje na pochwały w kwestii jego implementacji, ponieważ w większości monitorów, które oferują takie rozwiązanie, działa ono zero-jedynkowo, bez możliwości regulacji. Z racji tego, że stroboskopowe podświetlenie mocno wpływa na obniżenie jasności obrazu, praktycznie o połowę (albo i więcej), przeważnie otrzymujemy ok. 120-150 nitów, co dla wielu osób jest zbyt niską wartością. Tutaj, podobnie jak w overdrive, producent pokusił się o 7-stopniową regulację, gdzie jasność przy wartości +1 wynosi 280 cd/m2, a przy +7 ok. 160 nitów. MBR już nawet na niższych poziomach sprawia, że obraz w ruchu jest ostry jak żyleta, smużenie praktycznie całkowicie znika, ale odbywa się to pewnym kosztem. Po pierwsze pojawia się wyraźny overshoot, ale co gorsze zablokowane zostaje wiele opcji, w tym niestety FreeSync. Niemniej jednak, jeśli zależy nam przede wszystkim na szybkości matrycy, jest to najlepsze rozwiązanie i zdecydowanie warto je przetestować.   

MBR 3

Adaptive Sync 

Monitor iiyamy obsługuje technikę FreeSync Premium w zakresie od 48 do 165 Hz i nieco szkoda, że producent nie pokusił się o niższy dolny próg (np. 40 Hz), który przy wysokiej rozdzielczości tego modelu mógłby okazać się przydatny. Synchronizacja działa jednak bez zarzutu, a oferuje też wsparcie dla techniki kompensacji spadków płynności (ang. Low Framerate Compensation - LFC), która niejako niweluje ten problem i poprawia płynność działania monitora poniżej dolnego progu granicznego poprzez duplikowanie klatek, kiedy ich liczba spada poniżej minimum dla FreeSync. Generalnie nie mamy żadnych uwag do synchronizacji adaptacyjnej, gdyż działa ona zgodnie z założeniami, eliminując rozrywanie obrazu oraz przycięcia (stuttering). Bez żadnych zauważalnych problemów obyło się także w przypadku G-Sync, a raczej FreeSync na kartach NVIDII, choć trzeba pamiętać, że w takim przypadku ograniczeniu jesteśmy do portu DisplayPort.

Input lag

Opóźnienia wejściowe, zwane input lag, to także mocna strona monitora. Przypominamy, że zmieniliśmy procedurę testowania tego parametru i wykorzystujemy do tego celu proste urządzenie LDAT od NVIDII, które świetnie sprawdza się w tej roli, gdyż służy właśnie do pomiaru opóźnienia między wydaniem przez nas polecenia a reakcją widoczną na ekranie monitora. Co jednak istotne w tym przypadku, LDAT nie mierzy opóźnienia samego wyświetlacza, ale całego systemu, biorąc pod uwagę nasz hardware, co sprawia, że wyniki są wyższe, ale też bardziej odpowiadają rzeczywistości. Z racji tego, że dopiero buduję bazę danych, w tym przypadku nie uświadczycie jeszcze wykresu (ten powinien pojawić się od przyszłego testu), ale iiyama G-Master GB3467WQSU-B1 Red Eagle uzyskała 28,1 ms, co jest dobrym wynikiem, gwarantującym, że nie musimy obawiać się odczuwalnych opóźnień z tego tytułu, choć najszybsze testowane przez nas monitory schodzą poniżej 20 ms (przeważnie jednak wynik oscyluje gdzieś w granicach 30 ms).  

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: iiyama G-Master GB3467WQSU-B1 Red Eagle - test monitora dla graczy, który pozwala zobaczyć więcej

 0