iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 - test biurowego monitora QHD IPS ze stacją dokującą

iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 - test biurowego monitora QHD IPS ze stacją dokującą

iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 - Budowa zewnętrzna, wykonanie i ergonomia

Monitor został zapakowany w sporych rozmiarów szary, ekologiczny karton, który zawiera bardzo uproszczone grafiki i podstawowe informacje na temat produktu. Producent zadbał o odpowiednie zabezpieczenie wszystkich elementów, a to za sprawą grubego styropianu i piankowych folii nałożonych na elementy. W środku znajdziemy praktycznie wszystko, czego nam potrzeba, poczynając od instrukcji, po okablowanie w postaci przewodu zasilającego, USB typu C, HDMI i DisplayPort. Montaż również jest bezproblemowy i bardzo szybki, gdyż beznarzędziowy. Ramię jest fabrycznie przykręcone do tylnego panelu monitora, a podstawę do ramienia przykręcimy bez śrubokrętu za pomocą szybkośrubki. Cały zabieg zajmuje może 2 minuty i jesteśmy gotowi do podłączenia sprzętu do komputera.

iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 - test biurowowego monitora QHD IPS ze stacją dokującą

Nie mamy praktycznie żadnych zastrzeżeń co do jakości wykonania samego monitora, gdyż poszczególne elementy są bardzo dobrze spasowane, a iiyama postawiła na praktyczne, wysokiej jakości tworzywa. Obudowa wykonana została z twardego matowego plastiku w tradycyjnym czarnym kolorze, ale liczymy na to, że z czasem pojawi się też biała wersja, jak było to w przypadku modelu ProLite XUB2792QSU. Świetnie prezentują się także bardzo smukłe, bo zaledwie 2 mm ramki wokół ekranu, choć oczywiście dodatkowo matryca otoczona jest czarną martwą strefą. Nie zmienia to jednak faktu, że ProLite XUB2792QSN-B1 bardzo dobrze sprawdzać będzie się w wielomonitorowych zestawach (w tym pomoże także złącze DP do połączeń łańcuchowych. tzw. daisy chain). Sama matryca cechuje się powłoką antyodblaskową, która nie jest nazbyt ziarnista, w efekcie czego ekran przesadnie nie odbija światła i zachowuje kontrast wizualny.

iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 - test biurowowego monitora QHD IPS ze stacją dokującą

Zdecydowanie mniej do gustu przypadło nam sterowanie menu ekranowym, które oparte zostało o przyciski fizyczne umieszczone na dolnej krawędzi monitora, choć to klasyczne rozwiązanie, które w tym przypadku zrealizowano poprawnie. Niemniej dżojstiki stosowane przez iiyamę w wielu monitorach z rodziny G-Master sprawdzają się zdecydowanie lepiej. Skok oraz informacja zwrotna przycisków są jak najbardziej w porządku, a w nawigacji pomagają oznaczenia umieszczone bezpośrednio nad nimi, ale wciąż stosunkowo łatwo się pomylić i zamiast potwierdzić opcję wyłączyć wyświetlacz (odstęp od Power powinien być nieco większy). Nie można jednak narzekać na ergonomię podstawy i ramienia, ponieważ monitor oferuje naprawdę szeroki zakres regulacji ustawienia. Otrzymujemy możliwość dostosowania wysokości (zakres 130 mm), kąta pochylenia (22° w górę; 5° w dół), obrotu (45° w jedną i 45° w drugą stronę) oraz funkcję pivotu, czyli przekręcenia ekranu o 90° do pozycji portretowej. W tym aspekcie jest więc bardzo dobrze, a jeśli oryginalna podstawa okaże się dla kogoś niewystarczająca, to pozostają jeszcze otwory montażowe dla opcjonalnego uchwytu ściennego VESA 100x100.

iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 - test biurowowego monitora QHD IPS ze stacją dokującą

Ostatni istotny element konstrukcji stanowi panel wejść i wyjść. Ten jest naprawdę bogato wyposażony. Równolegle do matrycy po prawej stronie (patrząc od frontu monitora) umieszczono samotne gniazdo zasilające, natomiast  z lewej znajdziemy wejścia HDMI 1.3 i DisplayPort 1.2, wielofunkcyjne USB typu C (Power delivery 65W, LAN, DP out, USB 3.0), które robi za swoistą stację dokującą, wejście DisplayPort (MST), pozwalające łączyć ze sobą kolejne monitory (daisy chain) oraz złącze ethernetowe RJ45 (LAN). Cieszy bez wątpienia fakt, że dodatkowy hub USB (2x USB 3.0) oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm minijack znajdziemy na osobnym panelu z lewej strony urządzenia, przez co dostęp do nich jest zdecydowanie łatwiejszy. Warto nadmienić też, iż zasilacz znajduje się we wnętrzu obudowy, co ułatwia utrzymanie porządku na stanowisku. Całości dopełniają głośniki stereo (2x 2W), które może, jak to przeważnie bywa w tego typu zintegrowanych konstrukcjach, nie zachwycają jakością (dość płaski, pozbawiony basów dźwięk, zniekształcony w górnych rejestrach), ale często okazują się przydatne w codziennej pracy, więc ich obecność to niewątpliwa zaleta.

iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 - test biurowowego monitora QHD IPS ze stacją dokującą

iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 - Menu ekranowe (OSD)

Zanim przejdę do kolorymetrycznej weryfikacji matrycy, wypada najpierw omówić menu ekranowe. Przyzwyczajenie się do sterowania przyciskami wymaga nieco samozaparcia, tym bardziej że struktura działania OSD stosowana przez iiyamę tego nie ułatwia. Producent wymusza na użytkownikach sporo niepotrzebnego klikania, więc nawigacja nie jest zbyt intuicyjna, ale japoński producent już mnie do tego przyzwyczaił.   

Zdjęcie poglądowe

Co do samej zawartości OSD nie mamy już jednak większych uwag, podobnie jak do jego struktury, ponieważ poszczególne opcje są logicznie pogrupowane. Oprócz najbardziej podstawowych i pospolitych opcji, takich jak jasność, kontrast czy temperatura, znajdziemy także nieco bardziej zaawansowane. Mowa np. o dopalaczu, dynamicznym kontraście (ACR) czy predefiniowanych trybach i-Style Color (tekst, kino, gra). Zaskakujące okazało się jednak pominięcie opcji związanych z gammą lokalną, ale nie zabrakło za to redukcji światła niebieskiego. Warto jeszcze wspomnieć, że menu ekranowe w iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 wspiera język polski. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 - test biurowego monitora QHD IPS ze stacją dokującą

 0