Jeśli chodzi o podkręcanie, to cały proces przebiega identycznie, jak miało to miejsce w przypadku dotychczasowych procesorów dla platformy LGA 1151. Mamy dokładnie te same parametry zegarowe (rdzenie, uncore), napięcia oraz pozostałe ustawienia. Cała wiedza zawarta w opublikowanym przeze mnie poradniku jest więc wciąż aktualna i do niego odsyłam początkujących adeptów sztuki overclockingu.
Maksymalny stabilny zegar CPU
Tak jak przy dotychczas testowanych procesorach dla LGA 1151 (zarówno tej nowej, jak i starej wersji owej podstawki), docelowym napięciem było 1,35 V i właśnie taka wartość została ustawiona. Pozwoliło to na uzyskanie nawet 5,1 GHz (wartość ze zrzutu poniżej), co jak na sześciordzeniowy i dwunastowątkowy procesor jest wartością bardziej niż satysfakcjonującą. Dla porównania, Core i7-7800X (odpowiednik dla LGA 2066) uzyskał 4,8 GHz, a więc nieco mniej. Ostatecznie jednak zdecydowałem się na obniżenie częstotliwości do okrągłych 5 GHz, a to z uwagi na fakt, że w aplikacjach intensywnie wykorzystujących AVX (chociażby HandBrake) wartość wyższa o 100 MHz nie była stabilna, a już zdecydowanie nie chciałem dalej podbijać woltażu rdzeni. Przy 5 GHz wszystko działało jak należy, a zawsze wychodzę z założenia, że nie ma sensu szarpać się ze sprzętem o symboliczny przyrost osiągów, toteż i tym razem do głosu doszedł zdrowy rozsądek. Tak czy inaczej, ostateczny zegar jest naprawdę imponujący jak na CPU o tej specyfikacji.
Maksymalny niestabilny zegar CPU
Jeżeli chodzi o poszukiwanie maksymalnego zegara, przy którym Core i7-8700K będzie w stanie wejść do systemu operacyjnego, to skończyło się na 5,2 GHz. Napięcie ponownie było ustawione na 1,35 V, czyli limit, którego konsekwentnie się trzymam. Potencjał OC procesorów Coffee Lake jest więc naprawdę wysoki, w niczym nie ustępując poprzednikom z rodziny Kaby Lake, czyli układom wyposażonym w mniejszą liczbę rdzeni. Bez wątpienia to dobra wiadomość dla entuzjastów liczących na najwyższe możliwe osiągi.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i5-8400 oraz Core i7-8700K - test procesorów i analiza rynkowa