KFA2 GeForce RTX 3080 SG (1-Click OC) – test karty graficznej + NVIDIA PCAT

KFA2 GeForce RTX 3080 SG (1-Click OC) – test karty graficznej + NVIDIA PCAT

Test KFA2 GeForce RTX 3080 SG (1-Click OC): konkluzje

Rozpoczynając od wydajności, recenzowana karta graficzna KFA2 GeForce RTX 3080 SG (1-Click OC) wypadła zgodnie z oczekiwaniami, w każdej rozdzielczości prezentując poziom w zasadzie identyczny z Palitem GamingPro OC. Oba modele mają taki sam limit mocy 320 W i bardzo zbliżony zegar Boost, tak więc rezultaty testów nie są zaskoczeniem, a ponadto - co ciekawe - okazuje się, że minimalnie wyższe, tj. o 30 MHz, taktowanie rywala wcale nie musi zapewniać przewagi, chociaż naturalnie może, gdyż dokładne relacje będą zależeć od konkretnych sztuk, przy czym różnice tak czy inaczej będą śladowe. Zaś potencjał OC okazał się typowy jak dla GeForce'a RTX 3080, zatem niewielki. Ostatecznie udało się zaaplikować offset na GPU równy +60 MHz oraz podbić częstotliwość VRAM do 1288 MHz, co zapewniło przyrost osiągów circa 3,4%. Skok zapewne byłby odrobinę większy, gdyby producent pozwolił zwiększyć PL, który jest zablokowany na 320 W, niemniej z drugiej strony pozwala to uniknąć degradacji efektywności energetycznej i trzeba uczciwie przyznać, że nie bez powodu spora część posiadaczy Ampere (także topowych modeli) stawia nie na żyłowanie sprzętu do granic możliwości, lecz UV i bardziej optymalne ustawienia. A skoro jesteśmy przy zużyciu energii, pomiary z użyciem NVIDIA PCAT nie wykazały żadnych nieprawidłowości i omawiany akcelerator pobiera tyle, ile powinien, czyli około 320 W.

KFA2 GeForce RTX 3080 SG (1-Click OC) dobrze wypadła w testach i pozostaje mieć nadzieję, że za jakiś czas będzie dostępna w przyzwoitej cenie.

 Test karty graficznej Palit GeForce RTX 3080 GamingPro OC

Wygląd karty, układ chłodzenia oraz ocena końcowa

Co do jakości wykonania i walorów wizualnych, testowana karta stawia na sprawdzone połączenie czerni i odcieni szarości, będąc przyjemną dla oka, ma metalowy backplate, a fani diod LED na pewno będą usatysfakcjonowani wielobarwnym podświetleniem z opcją synchronizacji z płytą główną, a także iluminowaną podpórką, która ma za zadanie zapobiegać opadaniu konstrukcji w obudowie. Odnośnie chłodzenia, jak na rozwiązanie w gruncie rzeczy dość niskoprofilowe, jako że cooler tylko minimalnie wystaje poza obrys śledzia, gdzie typowo widujemy większe gabaryty, sprawuje się on całkiem dobrze, zauważalnie lepiej od Palita GamingPro OC o podobnej charakterystyce wymiarów, tak od strony temperatur, jak i kultury pracy. Dzięki temu użytkownik ma wyraźnie większy margines na dostosowanie krzywej pod swoje preferencje. Pewien zgrzyt pojawił się za to w temacie trybu półpasywnego, który jest uzależniony nie od warunków termicznych, ale poboru prądu (podobnie jak dla ASUS TUF GAMING OC), przez co wentylatory potrafią się włączać nawet poniżej 40 °C. Skontaktuję się w tej sprawie z producentem i być może uda się na to coś zaradzić, czyli podnieść próg aktywacji. Reasumując, ocena końcowa to cztery gwiazdki i wyróżnienie rekomendacja, przyznane warunkowo przy założeniu, iż cena będzie adekwatna do jakości, co będzie można zweryfikować najwcześniej zapewne za kilka miesięcy. Sytuacja rynkowa jest jaka jest, tzn. kiepska, i nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Wam możliwie szybkiej jej poprawy.

KFA2 GeForce RTX 3080 SG (1-Click OC) – test karty graficznej + NVIDIA PCAT

 

KFA2 GeForce RTX 3080 SG (1-Click OC)

Ocena karty graficznej KFA2 GeForce RTX 3080 SG (1-Click OC)Ocena karty graficznej KFA2 GeForce RTX 3080 SG (1-Click OC)

Wydajność dużo wyższa od GeForce RTX 2080 Ti w znacząco niższej cenie, przyzwoity układ chłodzenia (niskie temperatury i akceptowalna kultura pracy), wysoka jakość wykonania i ciekawy wygląd, podświetlenie LED z RGB, sprzętowe wsparcie śledzenia promieni oraz DLSS, nowe dodatki od zielonych (Broadcast, Reflex), ciekawy zestaw akcesoriów (podświetlana podpórka, kabel do synchronizacji podświetlenia z płytą oraz dodatkowy wentylator)

Sprzęt jest wyżyłowany do granic możliwości (symboliczne OC), karty graficzne GeForce RTX 3080 w ogólności pobierają dużo prądu (brak postępu w efektywności), drobne kłopoty ze sterownikami, PL zablokowany na 320 W, tryb półpasywny regulowany poborem prądu, brak NVLink

Gwarancja: 24 miesiące

 

Sprzęt do testów dostarczyło:

KFA2 GeForce RTX 3080 SG (1-Click OC) – test karty graficznej + NVIDIA PCAT

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: KFA2 GeForce RTX 3080 SG (1-Click OC) – test karty graficznej + NVIDIA PCAT

 0