MSI Optix MAG274QRF-QD - test superszybkiego monitora IPS QHD 165 Hz dla wymagających graczy

MSI Optix MAG274QRF-QD - test superszybkiego monitora IPS QHD 165 Hz dla wymagających graczy

MSI Optix MAG274QRF-QD - Test superszybkiego monitora IPS QHD 165 Hz dla wymagających graczy

Przeszło rok temu mieliśmy okazję przetestować MSI Optix MAG272CQR, czyli 27-calowy gamingowy monitor z zakrzywionym panelem VA QHD o odświeżaniu 165 Hz. Teraz popularny wśród pecetowców producent dostarczył nam do recenzji model MSI Optix MAG274QRF-QD, który na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo podobny do MAG272CQR, ale posiada kilka zasadniczych różnic. Ponownie otrzymujemy 27-calowy sprzęt, co wcale nie dziwi, bo ten rozmiar powoli staje się nowym standardem, szczególnie w przypadku monitorów dla graczy z wyższej półki. Zachowano także rozdzielczość 1440p, która obecnie uznawana jest za złoty środek w stosunku wydajność-jakość obrazu. Zasadniczą zmianą jest jednak wybór prostej matrycy IPS wykorzystującej technologię Quantum Dot, która powinna gwarantować nie tylko lepsze odwzorowanie kolorów, ale i szybszy czas reakcji, choć oczywiście kosztem kontrastu. Częstotliwość odświeżania pozostała bez zmian i wynosi 165 Hz, więc mówimy o bardzo wysokiej wartości, szczególnie w połączeniu z wyświetlaczem QHD.

MSI chwali się, że zastosowany w Optix MAG274QRF-QD panel Rapid IPS zapewnia szybki 1-milisekundowy czas reakcji GTG matrycy.

MSI chwali się, że zastosowany w Optix MAG274QRF-QD panel Rapid IPS zapewnia szybki 1-milisekundowy czas reakcji GTG matrycy, optymalizuje kolory i jasność ekranu. Z kolei technologia kropek kwantowych Quantum Dot oferować ma dokładne odwzorowanie kolorów i pozwala uzyskać szerokie pokrycie przestrzeni barw zgodne z kinowym standardem DCI-P3. Otrzymujemy tu zatem szerokogamutowy wyświetlacz, który według deklaracji producenta oferuje pokrycie przestrzeni kolorów na poziomie aż  97% i 147% dla odpowiednio standardu DCI-P3 i sRGB. Ponadto monitor jest w pełni kompatybilny z G-Sync (G-Sync Compatible), co oznacza, że pozwala na korzystanie z technologii synchronizacji adaptacyjnej zarówno na kartach graficznych AMD, jak i NVIDII. MSI zapewniło także obsługę HDR, a z racji tego, że maksymalna jasność ekranu wynosi tylko 300 nitów, otrzymujemy zaledwie HDR Ready, co oznacza, że monitor jest w stanie przetwarzać sygnał w szerokim zakresie tonalnym, ale nie przekłada się to zapewne na zadowalający efekt (choć nie omieszkamy tego sprawdzić). 

Specyfikacja MSI Optix MAG274QRF-QD
Przekątna matrycy 27''
Rozdzielczość natywna 2560 x 1440 px
Częstotliwość odświeżania 165 Hz; 48 - 165 Hz FreeSync z LFC, G-Sync Compatible
Gęstość pikseli 108,79 ppi
Typ panelu Rapid IPS
Powłoka matrycy Antiglare, Hard coating (3H)
Maksymalna jasność SDR: 300 cd/m(zmierzone ponad 350 cd/m2)
Kontrast statyczny 1000:1
Kąty widzenia 178/178 st.
Czas reakcji 1 ms (GtG)
Pivot tak
VESA tak, 100x100
Złącza DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0, 2x USB 3.2(Gen1) 
Inne Obsługa HDR, podświetlenie RGB, strobing, audio Jack 3,5 mm
Waga 8,7 kg

Oczywiście, jak przystało na gamingowy monitor z górnej półki, Optix MAG274QRF-QD nie mógł się obejść bez podświetlenia RGB z opcją synchronizacji (Mystic Light). Całości dopełniają zaś aplikacja do sterowania ustawieniami z poziomu systemu, regulowana podstawa i złącze USB typu C, które wciąż jest rzadkością w monitorach dla graczy. Jak zapewne się już domyślacie, za tak wyposażony model trzeba całkiem słono zapłacić i rzeczywiście Optix MAG274QRF-QD nie należy do tanich, gdyż wyceniono go na 2499 zł. Porównując go więc z innymi podobnymi modelami od AOC czy Gigabyte, które mieliśmy okazję testować, wypada drożej, ale z drugiej strony zdaje się też mieć najwięcej do zaoferowania. Z oceną lepiej jednak wstrzymać się do przeprowadzenia testów, w szczególności matrycy. 

Jeśli zaś szukacie odpowiedniego komputera, który będzie w stanie wykorzystać potencjał monitora Optix MAG274QRF-QD, to MSI ma swojej ofercie gotową propozycję w postaci desktopa MEG Aegis Ti5. To maszyna zamknięta w dość futurystycznej obudowie wyposażonej w zintegrowany uchwyt wykonany ze stopu aluminium, który ułatwia przenoszenie, wieszak na słuchawki i oryginalną "gamingową" gałkę, która pozwala na szybkie uruchamianie gier i profili, służy za przełącznik trybu pracy, a także konsola do monitorowania naszego PC. Komputer charakteryzuje się też relatywnie łatwą rozbudową i modernizacją, ale najważniejsze kryje się pod maską. Znajdziemy tu procesor aż do modelu Intel Core i9-10900K dziesiątej generacji chłodzony cieczą o nazwie Dragon i kartę graficzną aż do modelu z serii MSI GeForce RTX 3080. Oczywiście nie zabrakło też podświetlenia z systemem MSI Mystic Light, a całość chłodzona jest przez system Silent Storm Cooling 4. Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę producenta.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI Optix MAG274QRF-QD - test superszybkiego monitora IPS QHD 165 Hz dla wymagających graczy

 0