Shuttle SH370R8 - test barebone w połączeniu z Core i9-9900K oraz RTX 2080

Shuttle SH370R8 - test barebone w połączeniu z Core i9-9900K oraz RTX 2080

Test Shuttle SH370R8: budowa oraz płyta główna

Z zewnątrz Shuttle SH370R8 to niewielkich rozmiarów kostka, licząca sobie 33,2 x 21,5 x 19 cm (dł. x szer. x wys.). Pokrywa obudowy została wykonana ze szczotkowanego aluminium, dodatkowo anodowanego na kolor czarny, zaś front z plastiku o tej samej barwie. Z przodu znajdziemy diody sygnalizujące pracę komputera oraz dysku, przycisk Power, a także kilka portów - dwie sztuki USB 3.0, wyjście słuchawkowe oraz wejście mikrofonu. Wszystkie złącza zostały ukryte pod małym panelem, normalnie utrzymywanym na swoim miejscu przez zatrzask. Zamontowana płyta główna bazuje na chipsecie Intel H370 i wspiera wszystkie procesory z niebieskiego obozu należące do ósmej i dziewiątej generacji, o TDP do 95 W włącznie (zatem nadchodzącego Core i9-9900KS nie uruchomimy - ot taki mały żarcik). Gniazda RAM mamy cztery, w których zamontujemy moduły o pojemności dochodzącej do 16 GB (na slot) oraz szybkości maksymalnie 2666 MHz (te o wyższym taktowaniu zostaną spowolnione). Ponadto na laminacie wylądowały dwa porty PCI Express 3.0, po sztuce x16 oraz x4, cztery SATA 6 Gb/s, dwa złącza M.2 (dla dysku twardego typu SATA lub NVMe, oraz modułu Wi-Fi – niestety brak w komplecie), dwie karty sieciowe Intel I211-AT oraz zintegrowane audio na kodeku Realtek ALC662 (screen testu RMAA). Panel I/O oddaje do dyspozycji użytkownika dwa DisplayPort, pojedyncze HDMI, dwa RJ-45, wejścia/wyjścia karty dźwiękowej, a także osiem USB (po dwa w standardzie 2.0 oraz 3.0 oraz cztery zgodne z wersją 3.1 - tak, wiem, że według obecnej, coraz głupszej nomenklatury są to 3.2 Gen 1/Gen 2).

Shuttle SH370R8 - test barebone w połączeniu z Core i9-9900K oraz RTX 2080

Chłodzenie procesora oraz zasilacz

Z kolei fabrycznie dostarczany system chłodzący procesor nazywany jest przez producenta I.C.E. (ang. Integrated Cooling Engine) i składa się z miedzianej podstawy oraz przykręconego do tylnej ściany obudowy radiatora, połączonych za pomocą czterech ciepłowodów. Rozpraszanie ciepła wspomaga 92 mm wentylator, zaś odnośnie tego, jak całość sprawuje się praktyce, tak od strony hałasu, jak i temperatur, jeszcze zdążę powiedzieć trzy słowa. Niemniej jednak, skoro jesteśmy w temacie chłodzenia, warto powiedzieć także o drugim wentylatorze, który znajduje się po przeciwnej stronie i ma za zadanie wtłaczać świeże powietrze do wnętrza. Niestety, rozkręcenie go do wyższych obrotów nie przynosi znaczącej poprawy warunków termicznych, najpewniej z uwagi na to, że wykorzystywana przez niego szczelina na panelu frontowym jest dość wąska. Przechodząc już do zasilacza, mamy do czynienia z modelem o mocy 500 W i z certyfikatem 80 PLUS Silver, a to oznacza sprawność na poziomie przynajmniej 85/89/85%, odpowiednio dla obciążenia 20/50/100% (producent nie podaje nic więcej). Jako, że testowanie PSU nie należy do moich kompetencji, naturalnie nawet nie próbowałem sprawdzać rzeczywistej efektywności. Natomiast w temacie obciążalności mamy trzy linie +12 V, o maksymalnym natężeniu prądu 16/16/17 A. Jako, że Shuttle nie podaje, ile można z nich łącznie wycisnąć, zakładam, że będzie to wartość bliska mocy znamionowej. Dostępne wtyczki to dwie PCI Express, po sztuce 6-pin oraz 8-pin, cztery SATA, dwie Molex oraz jedna FDD (raczej jej nie wykorzystacie).

Shuttle SH370R8 - test barebone w połączeniu z Core i9-9900K oraz RTX 2080

Jakość wykonania i ergonomia

W praktyce Shuttle SH370R8 to skrzynka o wysokiej ergonomii oraz dobrej jakości wykonania (w tym temacie przyczepić się mogę wyłącznie do filtrów przeciwkurzowych na obu bokach, które zamontowane są na stałe, zamiast być chociażby wsuwane w listwy). Cała konstrukcja jest porządnie zrobiona i stabilna, a także pozbawiona ostrych krawędzi, które podnoszą ryzyko drobnych skaleczeń. Przy czym warto jednak odnotować, że wszelkie czynności konserwacyjne będą zajmować nieco więcej czasu niż w przypadku typowej obudowy o większych rozmiarach. Mianowicie sprawy tak błahe jak wymiana modułów pamięci RAM wymagają demontażu koszyka na dyski twarde, który jest w stanie pomieścić do czterech nośników 3,5" (dla 2,5" wymagana jest dodatkowa ramka montażowa). Analogicznie sprawa wygląda w przypadku montażu/wymiany procesora - bez wyjęcia wspomnianej klatki nie będzie takiej możliwości. Za to w przypadku karty graficznej utrudnień nie ma, ale z drugiej strony jeżeli już mamy zainstalowany akcelerator i będziemy chcieć coś zrobić ze złączami M.2, to trzeba będzie się go tymczasowo pozbyć. Osobiście uważam, że czysto intuicyjnie każdy średnio zaawansowany użytkownik będzie w stanie dość co i jak, ale w razie czego firma Shuttle dołącza instrukcję obsługi (bez języka polskiego), która krok po prostu opisuje, jak przeprowadzić wszystkie wymienione czynności. Zatem spokojnie, bez większych problemów dacie radę - bardziej niż w specjalne zdolności trzeba będzie się uzbroić po prostu w czas, tak jak wcześniej już zasugerowałem.

Shuttle SH370R8 - test barebone w połączeniu z Core i9-9900K oraz RTX 2080

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Shuttle SH370R8 - test barebone w połączeniu z Core i9-9900K oraz RTX 2080

 0