Shuttle SH370R8 - test barebone w połączeniu z Core i9-9900K oraz RTX 2080

Shuttle SH370R8 - test barebone w połączeniu z Core i9-9900K oraz RTX 2080

Test Shuttle SH370R8: konkluzje

Przeprowadzone testy pokazały, że na bazie recenzowanej obudowy Shuttle SH370R8 jak najbardziej można złożyć naprawdę wydajny zestaw komputerowy do zastosowań rozrywkowych i nie tylko. Przy czym trzeba sobie zdawać sprawę, że jednak nie wyciśniemy z niego wszystkich soków, tak jak w przypadku pełnowymiarowej skrzynki. O ile sam procesor od strony chłodzenia w zasadzie nie jest problemem, o tyle w przypadku karty graficznej po prostu trzeba pójść na pewien kompromis, zaczynając od obniżenia limitu mocy - tak, aby kultura pracy mieściła się w granicach rozsądku.

Naturalnie optymalizacja ustawień nie musi kończyć się na tej prostej czynności, gdyż do dyspozycji mamy również inne możliwości. Dodatkowy pomiar przeprowadzony w grze Dying Light: The Following to idealny przykład na to, że proste zaaplikowanie offsetu, w tym konkretnym przypadku w wysokości +150/1200 MHz, jest w stanie przynieść wymierny skok osiągów. W efekcie, pomimo w dalszym ciągu skręconego power limitu, z akceleratora INNO3D GeForce RTX 2080 Jet, który prosto po wyjęciu z pudełka pracuje z parametrami referencyjnymi, byłem w stanie wyciągnąć wydajność na poziomie niemal fabrycznie podkręconej ZOTAC GAMING AMP. A bardziej ambitni mogą przecież postawić na własną krzywą zegarów, zyskując jeszcze bardziej precyzyjną kontrolę nad sprzętem - tak, aby do oporu wręcz zmaksymalizować potencjał kompaktowego zestawu. Całość wymaga więc trochę więcej pracy niż w przypadku bardziej klasycznego peceta, gdyż - tak jak pisałem wcześniej - ustawienia systemu chłodzącego CPU także warto dostosować pod swoje preferencje, ale koniec końców efekt potrafi być naprawdę satysfakcjonujący.

Shuttle SH370R8 to, pomimo drobnych niedociągnięć, ciekawa skrzynka o sporych możliwościach. Bez wątpienia nie jest to produkt dla każdego, gdyż trzeba za nią zapłacić niemal 1600 zł.

Shuttle SH370R8 - test barebone w połączeniu z Core i9-9900K oraz RTX 2080

Ocena końcowa testowanej obudowy

Tyle na temat wydajności, teraz wypadałoby jeszcze napisać o tym, co można było zrobić lepiej. Zaczynając od zintegrowanej karty dźwiękowej, osobiście uważam, że na pokładzie powinien znaleźć się lepszy kodek niż mający na karku ponad dwanaście lat i, jakby nie było, budżetowy Realtek ALC662. Tym bardziej, że Shuttle SH370R8 to nie tani sprzęt, o czym konkretniej będzie za chwilę, toteż najnowszy ALC1220 nie byłby tutaj żadnym zaskoczeniem, ewentualnie nieco starszy ALC1150 również nie budziłby wątpliwości. Jest to o tyle istotne, że po zamontowaniu karty graficznej siłą rzeczy stracimy dostęp do portu PCI Express x4 i w razie czego zostanie nam co najwyżej dokupienie dźwiękówki korzystającej z USB.

Druga uwaga dotyczy filtrów przeciwkurzowych, które po obu stronach zamontowane są na stałe (przyklejone), zamiast wersji demontowalnej. Bez wątpienia to właśnie one są czynnikiem, który mocno ogranicza dostęp świeżego powietrza do karty graficznej i w efekcie, chociaż teoretycznie otworów jest sporo, to w praktyce niewiele mamy z nich pożytku. Gdybym zakupił opisywany barebone, to bez wątpienia wolałbym mieć efektywniejsze chłodzenie, nawet kosztem częstszego czyszczenia wnętrza komputera. No ale tutaj jak już zerwiemy filtr przeciwkurzowy, to z powrotem łatwo go nie przymocujemy. Przechodząc zaś do ceny, SH370R8 uszczupli Wasz portfel o przynajmniej 1579 zł. To niewątpliwie dużo - nawet w obliczu eleganckiego wyglądu oraz tego, że w zestawie jest funkcjonalna płyta główna, chłodzenie oraz zasilacz o sporej mocy. Ostatecznie testowany sprzęt otrzymuje ode mnie cztery i pół gwiazdki, do spółki z wyróżnieniem design. To naprawdę ciekawa konstrukcja, ale zdecydowanie nie dla każdego i jednak kosztowna.

 

Shuttle SH370R8

Ocena obudowy Shuttle SH370R8Ocena obudowy Shuttle SH370R8

Efektowny, elegancki wygląd i dobra jakość wykonania, bardzo małe rozmiary, możliwość złożenia naprawdę wydajnego peceta, funkcjonalna (szeroka paleta portów, dwie karty sieciowe) oraz szybko bootująca płyta główna, dobry system chłodzenia procesora I.C.E., zasilacz o niezłej efektywności i sporej mocy (w zasadzie wykraczającej ponad potrzeby), możliwość montażu czterech dysków twardych

Chłodzenie karty graficznej mogłoby być efektywniejsze (chociażby poprzez umożliwienie swobodnego demontażu filtrów), w tej cenie lepsza karta dźwiękowa i Wi-Fi w pakiecie by nie zawadziły

Cena Shuttle SH370R8 (na dzień publikacji) : od 1579 zł

Gwarancja: 24 miesiące

 

Sprzęt do testów dostarczyło:

Test karty graficznej KFAShuttle SH370R8 - test barebone w połączeniu z Core i9-9900K oraz RTX 20802 GeForce RTX 2070 SUPER EX Gamer Black Edition

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Shuttle SH370R8 - test barebone w połączeniu z Core i9-9900K oraz RTX 2080

 0