Test ASUS ZenBook 13 UX331UN – Ultrabook o wadze 1,12 kg z układem NVIDIA

Test ASUS ZenBook 13 UX331UN – Ultrabook o wadze 1,12 kg z układem NVIDIA

ASUS ZenBook UX331UN jest najmniejszym na rynku, przynajmniej polskim, laptopem z dedykowaną kartą graficzną - to fakt. Nie należy on jednak do grona konstrukcji pozbawionych wad, a niektóre spośród jego bolączek są naprawdę irytujące - to też fakt. Z tego względu testowany ultrabook okazuje się dość niejednoznaczny, jeśli chodzi o wydanie oceny. Ale do rzeczy. Korzystając z dobrodziejstw 8. generacji procesorów Intela, która wprowadziła wreszcie układy 4-rdzeniowe do segmentu ultramobilnego, producent przygotował sprzęt o wydawałoby się bardzo wysokiej wydajności. Tym bardziej, że w specyfikacji widnieje jeszcze wspomniana już dedykowana karta graficzna, a konkretniej NVIDIA GeForce MX150, oraz cały szereg innych dobrodziejstw pokroju 16 GB pamięci operacyjnej, 512-gigabajtowego dysku półprzewodnikowego czy wydajnej karty sieci bezprzewodowej. Myk jest taki, że zainstalowane komponenty nie mogą rozwinąć pełni swych możliwości, bo do ich schłodzenia wykorzystano zbyt skromny radiator, narzucając dodatkowo bardzo restrykcyjny limit temperatury, równy raptem 62 st. Celsjusza. W rezultacie cała platforma chodzi, jak to mawiają, na pół gwizdka. Pomimo tego ZenBook UX331UN pozostaje całkiem wydajny, jak na reprezentowany segment, ale nie jest to już wydajność jakkolwiek bezkonkurencyjna, a taką przecież chciano uzyskać, decydując się na dGPU. Zresztą sama grafika również nie rozpieszcza, jako iż wykorzystano jej istotnie okrojoną wersję, która nie umywa się do pierwowzoru, nie wspominając już o desktopowym modelu GT 1030.

We wstępie ekscytowałem się dedykowaną kartą graficzną NVIDIA GeForce MX150. Tymczasem testowany komputerek oferuje ten układ w dość istotnie okrojonej, pod względem taktowań, wersji. Doliczając do tego problemy z throttlingiem procesora, wydajność okazuje się znacznie niższa, niżby wynikało ze specyfikacji. Szkoda.

Test ASUS ZenBook UX331UN – Ultrabook o wadze 1,12 kg z układem NVIDIA

No, ale biznesowy ultrabook nie musi być demonem wydajności, prawda? I tak, i nie - bo wydajność testowanego sprzętu miała być jedną z jego kart przetargowych, a niezupełnie jest. Tymczasem w pozostałych aspektach bohater recenzji nie bryluje na tyle, by plamę po agresywnym throttlingu zatrzeć. Owszem, ZenBook UX331UN ma swoje mocne strony. Są to m.in.: nienaganna wizualnie matryca, szybka karta sieci Wi-Fi, donośnie i czysto grające głośniki, równie dobry mikrofon, precyzyjny touchpad, długi czas pracy na baterii czy, wreszcie, elegancka stylistyka obudowy. Niemniej wady maluszka mogę punktować z niemalże równym natężeniem. I tak, głośność zastosowanego układu chłodzenia pod obciążeniem jest zdecydowanie(!) za duża, brak interfejsu Thunderbolt 3 to oczywiste niedopatrzenie, marnej jakości kamerka do wideokonferencji wielu klientów biznesowych zniechęci, a połyskliwa klapa, choć wstępnie bardzo przyjemna dla oka, szybko brudzi się i ulega zarysowaniom. Ostatecznie ciężko nie ulec wrażeniu, że 6 tys. zł, jakie ASUS życzy sobie za opisywany notebook, jest kwotą zbyt wygórowaną. Co ciekawe, w sprzedaży znajduje się też model z nieco słabszym procesorem Core i5-8250U i 8 GB RAM, który przy cenie 4,5 tys. zł może uchodzić za znacznie ciekawszy wybór, szczególnie z uwagi na teoretycznie mniejsze zagrożenie throttlingiem. Niemniej to tylko forma domysłu. Na ten moment oceniam wersję z układem Core i7-8550U, która w mojej opinii zasługuje co najwyżej na 3,5 "oczka", choć z dodatkowym wyróżnieniem za wygląd, który jest, powtórzę, naprawdę bardzo elegancki i w pewnym stopniu unikatowy.

 

ASUS ZenBook 13 UX331UN

Ocena ITH: 3,5 Design 

Plusy Przyzwoita matryca o szerokich kątach patrzenia, bardzo wydajna karta sieci Wi-Fi, dobry system audio, precyzyjny touchpad, długi czas pracy na baterii, szybki dysk SSD o pojemności aż 512 GB, 16 GB RAM, elegancka stylistyka obudowy, dedykowane GPU, świetna wydajność ogólna...

Minusy ...dopóki do gry nie wejdzie throttling, głośność pod obciążeniem, brak interfejsu TB 3, kiepska kamerka wideokonferencyjna, wysoka podatność na zabrudzenia i zarysowania, problematyczne oprogramowanie

Cena (na dzień 14.06.2018): 5999 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył:

ASUS

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASUS ZenBook 13 UX331UN – Ultrabook o wadze 1,12 kg z układem NVIDIA

 0