Test GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER GAMING OC 8G. Turing z wyższej półki

Test GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER GAMING OC 8G. Turing z wyższej półki

Test GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER: konkluzje

Zaczynając od wydajności, testowana GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER GAMING OC 8G okazała się kartą graficzną minimalnie wydajniejszą od referencyjnej Founders Edition, w ogólnym rozrachunku wyprzedzając firmową konstrukcję zielonych o mniej więcej 1,5%, niezależnie od rozdzielczości. I zasadniczo trudno mówić o jakimkolwiek zaskoczeniu, skoro papierowa różnica zegara Boost to zaledwie dwa biny (1 bin = 15 MHz), czyli nieznacząca. Dokładając do tego wydajniejszy układ chłodzenia, zapewniający niższe temperatury, mamy kolejne źródło dodatkowej częstotliwości, gdyż rzeczywiste taktowanie pod obciążeniem zależy również od obecnych warunków termicznych (im goręcej, tym wolniej). To wszystko sprawia, że produkt firmy GIGABYTE po prostu musi być szybszy od wariantu referencyjnego, ale jego przewaga nie może być też zbyt duża. Mówię o tym chociażby w kontekście niedawnego testu drugiej rewizji Palit GeForce RTX 2080 Ti Dual, gdzie pokazałem, że dwa losowo wybrane egzemplarze danego modelu z dużą dozą prawdopodobieństwa będą się w mniejszym lub większym stopniu różnić w temacie zegarów osiąganych w grach, w zależności od tego, na jak dobre jądro krzemowe trafimy, więc należy brać na to poprawkę. Przechodząc zaś do podkręcania, wypadło ono wyśmienicie. Podbicie limitu mocy (ang. power limit) do 300 W oraz zaaplikowanie offsetu +90/1250 MHz zapewniło pod obciążeniem zawrotne 2085-2100 MHz dla rdzenia, a także rekordowy overclocking dla kości GDDR6. Oczywiście to w dużej mierze zasługa sampla testowego, ale bez wątpienia potencjał jest duży (m.in. z uwagi na dość szeroki maksymalny power limit). Rzeczą wartą podkreślenia jest również czteroletni okres gwarancyjny udzielany przez GIGABYTE, który uzyskacie po uprzednim zarejestrowaniu zakupionego produktu (bez tej czynności przysługują klasyczne trzy lata ochrony).

GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER GAMING OC 8G to ciekawa niereferencyjna konstrukcja o dużych możliwościach podkręcania i z niezłym układem chłodzenia.

 Test karty graficznej KFA2 GeForce RTX 2070 SUPER EX (1-Click OC)

Pozostałe aspekty użytkowe i ocena testowanej karty graficznej

W temacie pozostałych aspektów użytkowych sytuacja jest w zasadzie identyczna z tym, co opisywałem przy okazji testu wcześniejszej wersji tego modelu, opartej na GPU bez dopisku SUPER (możecie zobaczyć go tutaj). Cały czas mamy więc charakterystyczny system chłodzenia firmy GIGABYTE z trzema wentylatorami, oczywiście w topowej wersji, a więc z sześcioma ciepłowodami oraz o sporej wysokości, sprawiającej, że akcelerator w rzeczywistości zabiera w komputerze trzy sloty, pomimo dwuslotowego śledzia. W praktyce rozwiązanie spisuje się dobrze, oferując półpasywną pracę i zapewniając temperatury znacząco niższe od Founders Edition, do spółki z przyzwoitą kulturą pracy (aczkolwiek jest odrobinę głośniej niż dla FE). Ponadto nie zabrakło podświetlanego napisu GIGABYTE na szczycie osłony coolera, a także metalowej płytki usztywniającej (ang. backplate), której obecność podkreślam, gdyż dla kart graficznych tego producenta wcale nie jest ona regułą (patrz tańsze modele). Innymi słowy, mamy wszystko to, co w konstrukcji z wysokiej półki znaleźć się powinno. Odnośnie kwestii wizualnej, cóż, osobiście uważam, że istnieją efektowniej wyglądające akceleratory, ale to już kwestia indywidualna, której nie ma sensu poświęcać zbyt wiele miejsca. Pozostała zatem sprawa kluczowa - cena. W porównaniu do starszego wariantu, dodatkowe oznaczenie przy GPU oznacza dopłatę około 100-150 zł, która jest adekwatna do różnicy w osiągach między tymi dwoma układami. Ale wcale nie oznacza to, że testowany produkt będzie miał łatwy żywot rynkowy, gdyż kolejną stówę wyżej jest chociażby MSI GAMING X TRIO, a to już absolutny top, jeśli chodzi o chłodzenie (chociaż bez czteroletniej gwarancji). Tak czy inaczej, ostatecznie przyznaję cztery i pół gwiazdki, do spółki z wyróżnieniami rekomendacja oraz overclocking. GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER GAMING OC 8G to ciekawa propozycja, którą niewątpliwie warto mieć na uwadze.

Test GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER GAMING OC 8G. Turing z wyższej półki

 

GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER GAMING OC 8G

Ocena karty graficznej GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER GAMING OC 8GOcena karty graficznej GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER GAMING OC 8GOcena karty graficznej GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER GAMING OC 8G

Dobra wydajność fabryczna (lekko wyprzedzająca wariant referencyjny), doskonałe możliwości podkręcania pamięci oraz rdzenia (~9,4% przyrostu osiągów), szeroka paleta wyjść obrazu, dobry układ chłodzenia (niskie temperatury i przyzwoita kultura pracy), podświetlenie LED z RGB, czteroletnia gwarancja, sprzętowe wsparcie śledzenia promieni, nowa technika wygładzania krawędzi DLSS, wsparcie VirtualLink, efektywność energetyczna na niezłym poziomie...

... ale jednak nieco gorszym niż dla poprzednika, chłodzenie mogłoby być jeszcze cichsze

Cena GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER GAMING OC 8G (na dzień publikacji) : od 3384 zł (MSRP)

Gwarancja: 48 miesięcy (po rejestracji produktu)

 

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Test GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER GAMING OC 8G. Turing z wyższej półki

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER GAMING OC 8G. Turing z wyższej półki

 0