Test ITH For Gamers ELITE Core i7 7800X - HEDT w naszym wykonaniu

Test ITH For Gamers ELITE Core i7 7800X - HEDT w naszym wykonaniu

Procesor

Sercem naszego nowego komputera Elite jest CPU Intela - Core i7 7800X. To sześciordzeniowa i dwunastowątkowa jednostka należąca do rodziny HEDT - czyli procesorów do najbardziej wymagających zastosowań. Taktowanie bazowe procesora to 3,5 GHz, ale w trybie Turbo przyspiesza on nawet do 4 GHz. Procesor bazuje na architekturze Skylake-X, znacznie różniącej się od typowych procesorów Kaby Lake. Każdy rdzeń ma aż 1 MB własnej pamięci cache L2, natomiast wspólnej pamięci cache L3 jest tutaj 8,25 MB - więc procesor często może być znacznie wydajniejszy od typowych jednostek LGA 1151. Pełny test możecie przeczytać tutaj.

Płyta główna

Wykorzystaliśmy płytę główną MSI X299 SLI PLUS, której kompletny test możecie przeczytać tutaj. Płytę cechuje bardzo dobry układ audio (kodek Realtek ALC1220 + wzmacniacz słuchawkowy OPA1652), dwa złącza M.2 PCI-Express 3.0 x4, osiem slotów pamięci RAM DDR4, dwie karty sieciowe - wszystko jak na platformę HEDT dla najbardziej wymagających użytkowników przystało. MSI X299 SLI PLUS to także bardzo dobry kompromis jakości i ceny - która jak na platformę LGA 2066 jest bardzo dobra. 

 

MSI Aegis 3

Karta graficzna

Wybraliśmy kartę MSI GeForce GTX 1080 Gaming X 8 GB. Procesor graficzny GeForce GTX 1080 ma 2560 procesorów strumieniowych, 160 jednostek teksturujących oraz 64 jednostki ROP. Taktowanie bazowe wynosi 1683 MHz, a w trybie Boost karta może przyspieszać do 1823 MHz. Taktowanie pamięci RAM pozostało na niezmienionym poziomie względem konstrukcji referencyjnych i wynosi 1251 MHz. Jest to więc model fabrycznie podkręcony, cechujący się bardzo wysoką kulturą pracy oraz trybem pasywnym - gdy nie gramy wentylatory nie obracają się.

Pamięć RAM

Zastosowaliśmy 32 GB pamięci RAM DDR4-3000 (CL16) GoodRAM Idirium w czterech modułach po 8 GB każdy. Pamięć RAM pracuje z pełną prędkością "out of a box", ponieważ fabrycznie w każdym komputerze aktywujemy profil XMP. To pojemność wystarczająca do tzw. megataskingu, a także tworzenia bardzo zaawansowanych efektów przy obróbce filmów i tworzeniu np. w Adobe After Effects.

 

MSI Aegis 3

Przestrzeń dyskowa

Zastosowaliśmy nośnik, który jest absolutną nowością na rynku, konkretnie GoodRAM Iridium ULTIMATE M.2 PCI-Express 3.0 x4 z obsługą NVMe o pojemności 240 GB. Jak widać na załączonym zrzucie z CrystalDisk Mark - jest to wydajność segmentu Premium - a odczyt sekwencyjny na poziomie 2,8 GB/s oraz zapis 1,5 GB/s budzą uznanie. Pojemność jest wystarczająca na system operacyjny oraz najczęściej używane aplikacje oraz gry.

Oczywiście nie zapomnieliśmy o dysku talerzowym na duże ilości danych - do naszej najlepszej konfiguracji to model WD Blue WD20EZEX o pojemności 2 TB.

Układ chłodzenia procesora

Zdecydowaliśmy się na cooler LC-POWER Cosmo Cool LC-CC-120-X3 (recenzja). To bardzo masywny i wydajny cooler dla platformy LGA 2066, wyposażony w aż trzy wysokiej klasy wentylatory AiRazor (test). Jak jednak wiadomo procesory Core X charakteryzują się sporymi skokami temperatur rdzeni procesora, co mogło by niekorzystanie wpływać na poziom głośności komputera. W tym celu wymodelowaliśmy krzywą obrotów wentylatora w UEFI płyty MSI w taki sposób, żeby wahania szybkości obrotowej wentylatorów były jak najmniej odczuwalne. 

Zasilacz

Komputer zasilany jest przez wysokiej klasy zasilacz LC-POWER z serii GP4 o mocy 560 W o oznaczaniu LC6650GP4. Ma on on certyfikat 80 PPLUS Gold i jest zgodny z normą ATX 2.4. Seria ta charakteryzuje się sprawnością często przekraczającą wymagania normy 80 PLUS Gold także przy niskim obciążeniu, znakomitą regulacją napięcia 12 V oraz wysoką kulturą pracy wentylatora. Moc dobraliśmy tak, aby tylko w sporadycznych przypadkach zasilacz był obciążany w większym stopniu niż 50%. 

Oprogramowanie

Fabrycznie nie dostarczamy systemu operacyjnego, ponieważ zakładamy, że każdy z Was może go zdobyć we własnym zakresie przenosząc licencję ze starszego komputera lub wykorzystać studencką licencję z programu Dream Spark. Jednak jak najbardziej możliwy jest zakup komputera z preinstalowanym systemem Windows 10 Home w wersji 64 bitowej, najnowszymi sterownikami oraz oprogramowaniem dołączonym do płyty głównej oraz karty graficznej.

Dołączamy rekomendowany przez nas pakiet McAfee Internet Security - roczną licencję.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ITH For Gamers ELITE Core i7 7800X - HEDT w naszym wykonaniu

 0