Test laptopa Acer Predator 17 (G9-793) - potwór z GTX 1070

Test laptopa Acer Predator 17 (G9-793) - potwór z GTX 1070

Procesor

Tu nie może być zaskoczenia, bo i niewiele od zeszłego roku się zmieniło. Zainstalowano procesor Core i7 6700HQ. To czterordzeniowa i ośmiowątkowa jednostka o taktowaniu bazowym 2,6 GHz i maksymalnym 3,5 GHz (w trybie Turbo). Jedyne różnice w stosunku do wersji desktopowych to nieco mniejsza ilość pamięci cache (6 MB – w przypadku desktopów 8 MB) oraz nieco niższe taktowanie (800 MHz mniej niż w przypadku desktopowego Core i7 6700). TDP układu wynosi 45 W - to całkiem sporo jak na laptopa, ale w przypadku sprzętu do najbardzej wymagających gier nie ma mowy o kompromisach.

Układ graficzny

Układ graficzny jest pewnego rodzaju precedensem w przypadku Nvidii. GeForce GTX 1070 w wersji mobilnej ma więcej procesorów strumieniowych (bo aż 2048) niż ten sam GTX 1070 przeznaczony do komputerów biurkowych. Taktowanie wynosi 1442 MHz (1645 MHz w trybie Boost) - więc jest jednak nieco niższe niż w przypadku kart przeznacznych do desktopów. Mobilny GTX 1070 ma ponadto 128 jednostek teksturujących oraz 64 jednostki ROP. Układ współpracuje z 8 GB pamięci ram GDDR5 taktowanych zegarem 2 GHz, co przy 256 bitowej szynie danych daje przepustowość pamięci na poziomie 256 GB/s. Można by powiedzieć, że w świecie laptopów to prawdziwy potwór.

Pamięć RAM

Konfiguracja którą testowałem była wyposażona w w 2 kości DDR4-2400 CL15 o pojemności 16 GB. 32 GB pamięci RAM to bardzo rozsądna ilość nawet do skomplikowanego montażu wideo z dodaniem wielu zlożonych efektów. A pamięć można jeszcze rozbudować, ponieważ dwa sloty wciąż pozostają wolne...

Przestrzeń dyskowa

Jeśli chodzi o pojemność, to wariant ten określiłbym optymalnym - 256 GB na system oraz codzienne aplikacje i 1 TB na pozostałe dane to bardzo dobra konfiguracja. Zaś jeśli chodzi o szybkość, to dysk systemowy jest kartą M.2 PCI-Express 3.0 x4, obsługuje protokół NVMe i osiąga zawrotne prędkości odczytu sięgające 2,5 GB/s i zapisu na poziomie 1,3 GB/s. Nic więcej nie trzeba dodawać. 1 TB dysk twardy przeznaczony na dane oraz zapewne gry także nie jest wolnym żółwiem - w końcu talerze obracają się z prędkością 7200 obr./min.

Akumulator

Producent zastosował akumulator o pojemności 86 Wh. Pozwala on na około 50 minut grania w wymagające graficznie gry lub 2 godziny 45 minut typowego przeglądania internetu przy połowie jasności ekranu. Są to wyniki jak najbardziej przyzwoite - w końcu nie jest to sprzęt mający na jednym ładowaniu wytrzymać podróż samolotem do USA. W przypadku laptopów z tej półki wydajnościowej jest to niemożliwe.

Krzysztof Opacki
Krzysztof Opacki Redaktor

Magister fizyki, jeden z najdłużej aktywnych dziennikarzy technologicznych w Polsce. Wieloletni współpracownik PCLab.pl, w przeszłości także egielda.com.pl. Prywatnie fan Realu Madryt oraz Jose Mourinho.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...