Test laptopa ASUS ROG Zephyrus GM501GS z Core i7 8750H i GeForce GTX 1070

Test laptopa ASUS ROG Zephyrus GM501GS z Core i7 8750H i GeForce GTX 1070

Obudowa

Asus ROG Zephyrus GM501GS to konstrukcja z segmentu Ultra Thin, czyli bardzo cienka. Cały laptop ma tylko 2 cm grubości, co biorąc pod uwagę zastosowanie sześciordzeniowego procesora Core i7 8750H oraz tak wydajnej karty graficznej jak GeForce GTX 1070, musi budzić uznanie. ROG Zephyrus GM501GS waży tylko 2,5 kg i mimo że nie jest to już waga piórkowa. z pewnością stawia go to w czołówce modeli z tak mocnymi komponentami. Można go bez problemu zabrać do plecaka lub torby naramiennej do szkoły, na uczelnię czy do pracy, bez obaw o nadmierne obciążenie. Klapa oraz panel roboczy komputera wykonane są z aluminium o lekko chropowatej fakturze, a dolna część obudowy z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Aluminiowe elementy są wykonane bardzo dobrze, ale mają niestety tendencję do palcowania. Już po kilku godzinach korzystania z laptopa łatwo dostrzeżemy ślady palców i jeśli chcemy, by komputer był czysty, musimy go co 2-3 dni dokładnie wyczyścić. Można też mieć lekkie zastrzeżenia co do klapy z ekranem, ale to samo można z pewnością napisać o większości laptopów z obudową o tak małej grubości. Chodzi o jej sztywność, bo przy otwieraniu nieco się wygina. Zawiasy są jednak stabilne i nawet przy stosunkowo silnych wstrząsach ekran samoczynnie nie opada.

ASUS ROG Zephyrus GM501GS

Klawiatura oraz Touchpad

Klawiatura ASUS ROG Zephyrus GM501GS jest konstrukcją membranową i jak przystało na komputer dla graczy, ma podświetlenie RGB. Poziom intensywności podświetlenia można sobie dobierać z pomocą przycisków Fn, a kolor w panelu ASUS ROG Center. Oczywiście kilka trybów pracy tego podświetlenia jest już standardem, może ono np. grać w takt muzyki, którą aktualnie odtwarzamy. Nad zasadniczą klawiaturą znajdziemy też przyciski funkcyjne - do regulacji głośności, wyłączania mikrofonu oraz klawisz skrót do wspomnianego już wcześniej ASUS ROG Center, aplikacji zarządzającej całym komputerem. Układ klawiszy jest standardowy, z Enterem o pojedynczej wysokości. Osobny blok numeryczny podobnie jak w innych laptopach z ekranem 15,6" jest nieco węższy niż inne klawisze. Jeśli chodzi o wygodę użytkowania, to początkowo można mieć problem z wyczuciem momentu aktywacji klawisza. Jednak po 2-3 dniach będziemy już przyzwyczajeni. Touchpad jest duży i wygodny do pracy, nie mam zastrzeżeń co do jego precyzji. Szkoda natomiast, że przyciski są zintegrowane z całą płytką, bo ich obsługa nie zawsze jest wygodna. 

ASUS ROG Zephyrus GM501GS

Porty I/O

Lewa strona: 3 x USB 3.1, HDMI, gniazdko słuchawkowe, gniazdo ładowania.

Prawa strona: 1 x USB 3.1, 1 x USB 3.1 typu C (z obsługą Thunderbolt 3.0), gniazdko Kensingtona

ASUS ROG Zephyrus GM501GS

Laptop ma aż cztery standardowe porty, wszystkie pracują w prawdziwym trybie USB 3.1, czyli o szybkości 10 Gbit/s (a nie 5 Gbit/s w trybie USB 3.1 Gen1, który jest tak naprawdę trybem USB 3.0). Dodatkowo do dyspozycji jest jedno złącze typu C obsługujące też Thunderbolt. Na ilość portów USB trudno zatem narzekać. Część portów jest być może zbyt blisko przedniej krawędzi i istnieje ryzyko, że opierając rękę na boku laptopa, je wyłamiemy, ale z uwagi na konstrukcję chłodzenia inaczej raczej być nie mogło.

Ekran

Ekran o przekątnej 15,6" i rozdzielczości FullHD bazuje na matrycy typu AHVA. Cechuje się ona bardzo dobrym czasem reakcji i jest skrojona pod graczy. Ekran pracuje przecież z odświeżaniem 144 Hz lub innym, jeśli zdecydujemy się na korzystanie z G-SYNC (to jest możliwe tylko, gdy całkowicie wyłączymy układ graficzny Intela i nie będziemy korzystali z NVIDIA Optimus). Matryca zapewnia ponad 90% pokrycie palety sRGB oraz ponad 60% pokrycie palety Adobe RGB, jednak ekran w domyślnych ustawieniach cechuje delikatne przesunięcie kolorów w kierunku barwy niebieskiej. Można to zniwelować dopiero tworząc profil ICC i kalibrując ekran. Jest to jednak pewna wada, ponieważ powinno być to lepiej rozwiązane już fabrycznie. Jeśli chodzi o gry, to jest to absolutna ekstraklasa - trudno dostrzec jakiekolwiek smużenie w tych najszybszych i najbardziej wymagających dla gracza sieciowych FPP takich jak CS:GO czy Overwatch. Kąty widzenia są na poziomie ekranów IPS, bardzo dobre. Kilka osób może oglądać film lub czyjąś rozgrywkę bez obaw o znaczącą utratę barw. Jasność podświetlenia jest wystarczająca do pracy na komputerze w warunkach polowych, nawet przy padających promieniach słonecznych. Znacząco ułatwia to matowa powłoka ekranu, w której nie odbija się otoczenie. 

Wbudowane głośniki

Komputer ma 2 głośniki o mocy 3,5 W każdy i nie ma tu specjalnie dodanego głośnika niskotonowego. Pomimo tego nagłośnienie pracuje bardzo sprawnie, a niskich tonów w grach, filmach czy muzyce można usłyszeć całkiem sporo, nawet na tle konkurencyjnych konstrukcji wyposażonych w subwoofer. Głośność jest zadowalająca, maksymalnie udało nam się uzyskać troszkę ponad 80 dBA (pomiar sonometrem VoltCraft SL-100). Przy wyższych poziomach głośności tracimy jednak troszkę jakości dźwięku, która przy niskich poziomach jest bardzo dobra jak na laptop.

Kultura pracy i wydajność

System chłodzenia w przypadku tego modelu jest dwudrożny, w środku pracują dwa wentylatory promieniowe. Nie mogło być inaczej, jeśli instaluje się tak wydajne komponenty w tak cienkiej obudowie. Dodatkowo laptop ma mechanizm, dzięki któremu tył jest delikatnie unoszony po otwarciu pokrywy z ekranem (jak widać na zdjęciu poniżej), co daje wentylatorom jeszcze troszkę świeżego powietrza. Nie każdemu jednak spodoba się to, że wyloty ciepłego powietrza są na bocznych krawędziach obudowy i sporo ciepłego powietrza podgrzewa np. myszkę leżącą obok. Mimo wielu starań producenta chłodzenie laptopa jest bardzo głośne, nawet kiedy Windows 10 mieli kolejne aktualizacje i obciążany jest sam procesor, głośność znacząco przekracza granicę 40 dBA. Gdy dodamy do tego wymagającą grę korzystającą z karty graficznej, szczytowy poziom hałasu sięga już 55 dBA i jest dokuczliwy. Oprócz samego hałasu jest jednak jeszcze jeden problem, dobrze znany w przypadku procesorów z tej serii. Intel zablokował TDP na poziomie 45 W, ze zrozumiałych względów (bo jest to seria H). Oznacza to dość mocny hamulec, bo gdy używanych jest dużo rdzeni procesora (> 4) i wykonywane są wymagające obliczenia, to o mnożniku Turbo na poziomie 3,7 GHz można sobie tylko pomarzyć. Oczywiście na Turbo wpływ ma także temperatura, w tym wypadku przy maksymalnym obciążeniu procesora zwalniał on nawet do 3,2 GHz, więc sporo poniżej spodziewanych 3,7 GHz (Intel od jakiegoś czasu nie deklaruje już takich parametrów, ale są one nieoficjalnie znane). Oznacza to mniej więcej tyle, że często czterordzeniowe procesory, jak Core i5 8300H, mogą być szybsze od sześciordzeniowych takich jak prezentowany tutaj Core i7 8750H. Widać to zresztą w niektórych grach z niskimi i średnimi ustawieniami szczegółowości grafiki - zdarza się, że ilość klatek na sekundę bardzo skacze, nawet w statycznych scenach. W przypadku testowanego laptopa było to spowodowane właśnie throtlingiem procesora, boost układu graficznego zmieniał się bardzo nieznacznie. 

ASUS ROG Zephyrus GM501GS

Wbudowany akumulator

Akumulator ma pojemność 55 Wh i nie jest to jakoś szczególnie dużo, biorąc pod uwagę, że jest to sprzęt lekki i w teorii mobilny. Jeśli chcemy, żeby ROG Zephyrus GM501GS wytrzymywał jak najdłużej podczas typowej pracy biurowej, powinniśmy korzystać z trybu "Optimus" (tryby można przełączać w oprogramowaniu ROG Control Center). Wtedy podczas pracy w systemie laptop używa zintegrowanego w procesorze GPU Intela i jest w stanie wytrzymać około 3 godzin. Nie jest to niestety wynik nadzwyczajnie dobry. Jeśli natomiast chcemy grać i zamierzamy wykorzystać w pełni odświeżanie ekranu 144 Hz lub G-SYNC, należy przestawić laptop w tryb "Discrete". Wtedy jedyną kartą graficzną w systemie będzie GeForce GTX 1070, a laptop wytrzyma około godziny intensywnego grania. Czas ten można troszkę wydłużyć stosując programowe ograniczniki klatek, np. MSI Afterburner.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test laptopa ASUS ROG Zephyrus GM501GS z Core i7 8750H i GeForce GTX 1070

 0