Test laptopa ASUS TUF GAMING FX705GD z Core i5 8300H oraz GeForce GTX 1050

Test laptopa ASUS TUF GAMING FX705GD z Core i5 8300H oraz GeForce GTX 1050

ASUS TUF GAMING FX705GD to konstrukcja na swój sposób odmienna od typowego laptopa dla gracza w takiej konfiguracji. W rozmiarach typowej piętnastki zamknięto ekran 17-calowy i już samo to robi różnicę w codziennym przeglądaniu internetu, grach i typowo multimedialnych zastosowaniach. Dzięki mniejszej obudowie (w stosunku do typowej siedemnastki) laptop jest bardziej mobilny, choć nie jest wcale specjalnie lekki. Laptop należy do serii TUF GAMING, więc przechodzi dodatkowe testy wytrzymałościowe, takie same jak przyrządy wojskowe. Nie sprawdzaliśmy co prawda wytrzymałości na upadki i pracę w ciężkich warunkach, ale trzymając FXa 705GD w rękach czujemy, że trzymamy coś trwalszego, co wytrzyma więcej niż typowy laptop - mimo plastiku obudowa po prostu budzi zaufanie. TUF GAMING FX705GD kosztuje też nieco więcej niż typowa gamingowa piętnastka - wersja bez systemu około 4200 zł, zaś z nim (Windows 10 Home) około 4600 zł. Można jednak zrezygnować z zakupu wersji z dyskiem SSD (czego jednak nie polecamy) lub nabyć wersję z 8 GB RAMu (ta opcja jest już warta rozważenia) i koszt nieco zmaleje, co dla wielu osób może być szalenie istotne. Z całą jednak pewnością laptop jest wart zakupu, bo ekran trzyma naprawdę dobry poziom, podobnie jak jakość wykonania, klawiatura jest podświetlana, wygodna, układ klawiszy jest jednym z najbardziej uniwersalnych, a wbudowane głośniki nie budzą naszych zastrzeżeń, są po prostu dobre mimo braku tego niskotonowego.

Czego należało się spodziewać po zastosowanych tu komponentach, jeśli chodzi o wydajność w grach? Przede wszystkim płynnej rozgrywki w wymagających produkcjach w natywnej rozdzielczości ekranu, czyli trybie FullHD. Potwierdziły to nasze testy, a czasem możemy sobie nawet pozwolić na uruchamianie gier w detalach wysokich, ponieważ układ graficzny ma do dyspozycji 4 GB pamięci graficznej. GeForce GTX 1050, mimo że jest jednym z najsłabszych z 10. generacji, w połączeniu z Core i5 8300H bez jakiegokolwiek problemu radzi sobie z każdą grą esportową, więc jeśli gramy tylko w tego typu tytuły, to raczej lepszego laptopa nie potrzebujemy.

ASUS TUF GAMING FX705GD to solidnie wykonany sprzęt, którego trwałość (mimo obudowy z tworzywa sztucznego) potwierdzają liczne testy wytrzymałościowe oraz testy przeprowadzane w trudnych warunkach. Każdy użytkownik poszukujący niezbyt drogiej maszyny do gier i codziennego korzystania z internetu będzie zadowolony. Wygodę pracy i rozrywki zapewniają tutaj duży i dobry ekran, bardzo wygodna klawiatura, a także dobrej klasy głośniki.

 

Na koniec trzeba wspomnieć o pewnych niedociągnięciach, bo takie w przypadku TUF GAMING FX705G też wystąpiły. Układ chłodzenia nie jest ani szczególnie cichy, ani też specjalnie wydajny. Wydawać by się mogło, że skoro zastosowano dwa wentylatory (a więc i dwa radiatory, które te przedmuchują), to powinno być lepiej, tymczasem wydajność w grach jest często lekko niższa niż w przypadku niedawno testowanego MSI GF63 8RC, a to oznacza, że sprzęt nie pracuje w zbyt korzystnych warunkach termicznych (prawdopodobnie w wyniku zapakowania laptopa z ekranem 17 calowym w obudowę modelu 15 calowego). Niektórym może też brakować takich detali, jak czytnik kart pamięci czy port USB typu C. No i cena... mogłaby być nieco niższa, bo sprzęt z niezbyt mocną kartą graficzną GeForce GTX 1050 powinien być tańszy, nawet tak solidnie wykonany jak TUF GAMING FX705GD.

ASUS TUF GAMING FX705GD

  Bardzo dobra jakość wykonania (mimo że plastik, to bardzo solidny, co niejako potwierdzają testy STD MIL-810G); ciekawy i oryginalny wygląd; podświetlana klawiatura; dobrej jakości ekran IPS; porządne głośniki

  lekko zaniżona wydajność; niezbyt dobra kultura pracy; brak czytnika kart pamięci; odrobinę zawyżona cena

Cena (na dzień publikacji): około 4200 zł (bez systemu), około 4600 zł (z Windows 10 Home)

Gwarancja: 24 miesiące

 

Sprzęt do testu dostarczył:

 

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test laptopa ASUS TUF GAMING FX705GD z Core i5 8300H oraz GeForce GTX 1050

 0