Test płyt głównych B150 dla procesorów Intel Skylake, odc. 1 - Asus

Test płyt głównych B150 dla procesorów Intel Skylake, odc. 1 - Asus

Do sprawdzenia zużycia energii posłużył watomierz Voltcraft Energy Logger 4000F, charakteryzujący się klasą dokładności na poziomie ±1% oraz pracą w trybie True RMS. Ta ostatnia cecha zapewnia pomiar rzeczywistej wartości skutecznej, czyli faktycznie pobieranej przez urządzenie, a nie średniej podawanej przez tanie mierniki. Napięcie w sieci elektrycznej to oczywiście 230 V, natomiast częstotliwość 50 Hz. Wszelkie wartości na wykresach odnoszą się do kompletnej platformy testowej.

Obciążenie generowane było przez 15-minutowy przebieg testu LinX w wersji 0.6.4, natomiast w spoczynku przez 10 minut wyświetlany był jedynie pulpit. Ze względu na wysoką klasę sprzętu pomiarowego, w obu przypadkach wahania wskazań okazały się bardzo niewielkie, w zasadzie nieprzekraczające 1 W. Dlatego też jako odczyt właściwy przyjmuję wartość najczęściej pojawiającą się na wyświetlaczu watomierza.

Spoczynek

Test płyt głównych B150 dla procesorów Intel Skylake. ASUS

Obciążenie

Test płyt głównych B150 dla procesorów Intel Skylake. ASUS

Panowie i Panie, oto mamy nowego lidera zestawienia zużycia energii w spoczynku, a jest nim oczywiście B150M-A/M.2. Pod obciążeniem tańszy ASUS co prawda nieznacznie uległ konstrukcjom ASRock oraz MSI, jednak różnice są marginalne. Nie ulega więc wątpliwości, że mamy do czynienia z naprawdę oszczędną płytą. Z kolei B150 Pro Gaming/Aura wypadł minimalnie słabiej, na co złożyła się rzecz jasna zdecydowanie większa ilość elektroniki na laminacie, w tym liczne zewnętrzne kontrolery. Naturalnie to wciąż czołówka pod względem energooszczędności, tak więc trudno o jakieś powody do narzekań.

Komentarze


Ładuję...