Test procesorów Intel Core i5-7600K oraz i7-7700K - Kaby Lake w natarciu!

Test procesorów Intel Core i5-7600K oraz i7-7700K - Kaby Lake w natarciu!

Jeśli chodzi o podkręcanie, to cały proces przebiega identycznie, jak miało to miejsce w przypadku procesorów Skylake. Cała wiedza zawarta w niedawno opublikowanym poradniku jest więc wciąż aktualna i do niego odsyłam początkujących adeptów sztuki overclockingu. Jedyna rzecz, która z dużą dozą prawdopodobieństwa ulegnie zmianie, to tzw. Non-K OC i Non-Z OC. Pierwszy z wymienionych tricków umożliwiał podkręcanie procesorów z zablokowanym mnożnikiem, z kolei drugi to wyłączne rozwiązanie ASRocka w płytach głównych Hyper, które umożliwia przetaktowywanie szyny BCLK na chipsetach B150 oraz H170. Z obu tych opcji producenci wycofali się w zasadzie jeszcze szybciej niż je wprowadzili, zapewne pod naciskiem długich macek Intela. W internecie jednak nic nie ginie, stąd liczne strony, na których można pobrać odpowiednie BIOS-y, które zapewniają bezproblemowe OC. Sęk w tym, że wspomniane wersje firmware po prostu nie będą działać z procesorami Kaby Lake, a w nowszych wersjach nieoficjalne podkręcanie zostało już zablokowane. Oczywiście wciąż jest pewne prawdopodobieństwo, że nastąpi kolejny wysyp BIOS-ów z bonusem, ale osobiście nie liczyłbym na to...

Maksymalny stabilny zegar CPU

Oba sample, które otrzymałem do testów, charakteryzują się bardzo zbliżonymi możliwościami podkręcania. Zarówno Core i5-7600K, jak i7-7700K udało mi się przetaktować do okrągłych 5 GHz, przy napięciu zasilającym na poziomie 1,35 V. Teoretycznie można jeszcze podnieść wspomnianą wartość do 1,4 V i pokusić się o dodatkowe ~100-200 MHz, jednakże uważam, że nie byłoby to zbyt rozsądne posunięcie. Raczej nie ma sensu żyłować CPU dla marginalnych korzyści, a 1,35 V to napięcie bezdyskusyjnie bezpieczne, przy którym nie musimy obawiać się o żywotność posiadanego procesora.

Test procesorów Intel Core i5-7600K oraz i7-7700K - Kaby Lake w natarciu! Test procesorów Intel Core i5-7600K oraz i7-7700K - Kaby Lake w natarciu!

Maksymalny niestabilny zegar CPU

Ostateczna wartość, przy której byłem w stanie uruchomić system Windows i przeprowadzić podstawowe czynności jak włączenie przeglądarki internetowej, była wyższa o symboliczne 100 MHz, co oznacza, że wynik wyniósł 5,1 GHz. Napięcie także i tym razem było ustawione na bezpiecznie 1,35 V. Ponownie nie zaobserwowałem różnic między samplami, w obu przypadkach próba zaatakowania 5,2 GHz kończyła się zawieszeniem komputera już na ekranie ładowania systemu.

Test procesorów Intel Core i5-7600K oraz i7-7700K - Kaby Lake w natarciu! Test procesorów Intel Core i5-7600K oraz i7-7700K - Kaby Lake w natarciu!

Komentarze


Ładuję...