TP-Link Omada EAP610, EAP610-Outdoor, EAP615-Wall - test biznesowych punktów dostępowych Wi-Fi 6

TP-Link Omada EAP610, EAP610-Outdoor, EAP615-Wall - test biznesowych punktów dostępowych Wi-Fi 6

TP-Link Omada EAP610, EAP610-Outdoor, EAP615-Wall - test biznesowych punktów dostępowych Wi-Fi 6

Co prawda konsumenckie urządzenia sieciowe są coraz wszechstronniejsze i wydajniejsze, nierzadko zapewniając możliwości znacząco wykraczające poza potrzeby użytkowników, ale jeśli musimy stworzyć infrastrukturę sieciową do profesjonalnego wykorzystania, nawet w małych czy średnich firmach, warto postawić na sprzęt klasy biznesowej. Ten jest lepiej przystosowany zarówno do pracy w trudnych warunkach, jak i obsługi większej liczby klientów, a do tego oferuje bardziej rozbudowane opcje zarządzania, co akurat jest kluczowe w tego typu zastosowaniach. TP-Link to jedna z tych firm, które oferują kompleksowe rozwiązania w tym zakresie, choćby za sprawą platformy Omada SDN, która umożliwia tworzenie skalowalnych sieci przewodowych i Wi-Fi w pełni kontrolowanych za pomocą jednego interfejsu. Mieliśmy już okazję przyglądać się tej platformie, ale teraz postanowiliśmy sprawdzić w akcji nowe punkty dostępowe z rodziny EAP, które obsługują technologię Wi-Fi 6. 

W tym teście koncentrować będziemy się na możliwościach trzech punktów dostępowych: EAP610, EAP610-Outdoor oraz EAP615-Walll.

EAP610, EAP610-Outdoor, EAP615-Wall

W tym teście koncentrować będziemy się na możliwościach trzech punktów dostępowych, a mianowicie: EAP610, EAP610-Outdoor, który jak sama nazwa wskazuje, jest wariantem modelu EAP610 przeznaczonym do użytku na zewnątrz oraz EAP615-Walll, czyli naściennym urządzeniu. Wszystkie trzy sprzęty obsługują Wi-Fi 6 w dwupasmowym standardzie AX1800, zapewniając, według deklaracji producenta, prędkości dochodzące do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz i 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz, co daje łącznie nawet 1775 Mb/s. Oczywiście wsparcie dla Wi-Fi 6 wiąże się z licznymi korzyściami, jak modulacja 1024 QAM, a producent zadbał też o technologie wspomagające, które zapewniają większą wydajność sieci bezprzewodowej. Mowa chociażby o OFDMA i MU-MIMO, dzięki którym sprzęt gwarantuje podłączonym urządzeniom kilkukrotnie większą przepustowość i lepsze wykorzystanie pasma niż w przypadku sprzętu poprzedniej generacji w standardzie 802.11ac. 

EAP Omada

Nowe punkty dostępowe TP-Link oferują ponadto integrację z technologią Omada Mesh, która pozwala wykorzystać je do tworzenia sieci Mesh. Znajdziemy tu również gigabitowe porty ethernetowe z obsługą zasilania PoE, co ułatwia montaż i instalację sieci, ograniczając kable. Oczywiście nie zabrakło też scentralizowanego zarządzania w chmurze w ramach platformy Omada SDN. Urządzenia z rodziny EAP stawiają nie tylko prędkość, ale również na bezpieczeństwo, oferując zabezpieczoną sieć dla gości do 16 SSID, włącznie z Facebook WiFi i logowaniem SMS oraz szyfrowanie WPA3 dla otwartych publicznych sieci. Możemy także liczyć na płynne przełączanie dzięki szybkiemu roamingowi. Co więcej, producent zapewnia, iż inteligentna optymalizacja wybiera najlepszą ścieżkę pomiędzy punktami dostępowymi EAP, a funkcja self-healing zapewnia, że pozostają online nawet gdy jeden punkt dostępowy przestanie działać. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TP-Link Omada EAP610, EAP610-Outdoor, EAP615-Wall - test biznesowych punktów dostępowych Wi-Fi 6

 0