Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Alpenföhn Brocken 2 PCGH Edition

Alpenföhn Brocken 2 PCGH Edition to specjalna edycja coolera sygnowana logiem znanego czasopisma komputerowego PC Games Hardware. Co go odróżnia od zwykłej edycji Brocken 2 za wyjątkiem dodatkowego loga PCGH na piastach wentylatorów? Generalnie cała koncepcja jest inna. Cooler nie jest nastawiony na wydajność - a bardziej na ciszę. Oba wentylatory 140 mm mają wtyczkę 3-pin, i nie posiadają żadnej możliwości regulacji prędkości obrotowej. Kręcą się ze stałą prędkością około 700 obr./min. Radiator składa się z dwóch niezależnych wież, a ciepło do nich przekazywane jest poprzez pięć rurek cieplnych o średnicy 6 mm każda. Rurki pracują w systemie H.D.T - czyli przylegają bezpośrednio do rozpraszacza ciepła procesora. Dzięki asymetrycznej budowie radiator nie utrudnia montażu wysokich modułów pamięci RAM.

A co z wydajnością? Jak napisałem wcześniej, cooler był projektowany tak, żeby pracować przede wszystkim cicho. I kultura pracy jest bardzo dobra, ale zastosowanie tak wolnych wentylatorów odbiło się na wydajności, która jest ledwo przeciętna - a patrząc na cenę wręcz słaba. Było by lepiej gdyby producent zastosował szybsze wentylatory, i dodał przejściówki z rezystorem które by je mogły spowalniać. Wtedy użytkownik miałby wybór czy stawia na ciszę, czy wydajność chłodzenia. Jest to jednak świadoma decyzja producenta (lub patrona - PCGH) - ta edycja Brocken 2 miała być przede wszystkim cicha.

Jeśli chodzi o montaż, to przynajmniej w przypadku AMD jest on nieco zbyt przekombinowany. Oprócz standardowego już backplate, śrub, nakrętek i blokad trzeba jeszcze skręcić z czterech poprzeczek ramkę montażową. Do tego celu służy osiem małych śrubek. Troszkę dużo tych elementów, a na dodatek rysunki w instrukcji montażu są wręcz mikroskopijnych rozmiarów. Bardzo łatwo się pomylić, a ramkę można skręcić na wiele sposobów - z których tylko jeden będzie poprawny. Producent zdecydowanie powinien to rozwiązać w prostszy sposób.

bardzo dobra jakość wykonania, wysoka kultura pracy, nie utrudnia montażu pamięci RAM z wysokim radiatorem

  wydajność nie jest zła, ale patrząc na cenę można było się spodziewać czegoś lepszego (jest to świadoma decyzja producenta), mocno przekombinowany montaż w przypadku platformy AMD

Cena (na dzień 12.7.2017): około 210 zł

Alpenföhn Brocken 2 PCGH Edition

Do testu dostarczył:

https://www.alpenfoehn.de

https://www.alpenfoehn.de

 

Specyfikacja

Alpenföhn Brocken 2 PCGH Edition
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 146x122x165 mm
Waga coolera 985 g
Model zastosowanego wentylatora 140 mm oversized (otwory 120 mm)
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) 700
Kontrola obrotów wentylatora brak (wtyk 3-pin)
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 775/1150/1151/1155/1156/1366/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+   

 

Galeria produktu

Alpenföhn Brocken 2 PCGH

Alpenföhn Brocken 2 PCGH

Alpenföhn Brocken 2 PCGH

Alpenföhn Brocken 2 PCGH

Alpenföhn Brocken 2 PCGH

Krzysztof Opacki
Krzysztof Opacki Redaktor

Magister fizyki, jeden z najdłużej aktywnych dziennikarzy technologicznych w Polsce. Wieloletni współpracownik PCLab.pl, w przeszłości także egielda.com.pl. Prywatnie fan Realu Madryt oraz Jose Mourinho.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...