Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

be quiet! SILENT LOOP 240 mm

Be quiet! SILENT LOOP to pierwsza seria zestawów AIO w wykonaniu tej firmy. W tym wypadku na warsztat trafił model z chłodnicą 240 mm, czyli z dwoma wentylatorami 120 mm. Wentylatory to oczywiście wizytówka firmy - modele Pure Wings 2 ze złączem 4-pinowym i regulacją obrotów PWM.

Be quiet! Silent Loop 240 mm

Samo chłodzenie jest konstrukcją o tyle ciekawą, że w istocie to po prostu fabrycznie złożony i napełniony układ LC, który możemy swobodnie rozbudować bądź wyczyścić. Obiegu bowiem nie zamknięto poprzez zgrzanie połączeń - złączki są rozkręcane, kompresyjne. Na dodatek dobre pierwsze wrażenie robi miedziana chłodnica, skądinąd przypominająca bardzo sprzedawaną detalicznie Alphacool ST30. Aktualnie większość zestawów kompaktowych korzysta z mniej efektywnych, aczkolwiek tańszych w produkcji aluminiowych radiatorów.

Co ciekawe, producent zastosował tutaj nie tylko porządną chłodnicę, ale także specjalną pompę o odwróconym przepływie cieczy. Technika ta sprawia, że strumień wlotowy dzielony jest na dwa mniejsze, co w połączeniu z wielowarstwową budową bloku pozwala - według producenta - na wyciszenie sprzętu. I rzeczywiście SILENT LOOP może pochwalić się wysoką kulturą pracy. Trzeba tylko pamiętać, by wentylatory podłączyć do płyty głównej, a nie np. bezpośrednio do zasilacza - bo chłodzenie nie posiada własnej regulacji.

W testach wydajności nie jest już niestety tak dobrze jak w przypadku konkurentów (zwłaszcza cenowych). O ile niska emisja hałasu może imponować, o tyle wydajność na tle rywali jest przeciętna. Być może przy innej konfiguracji wentylatorów w obudowie byłoby troszkę lepiej - ale inne zestawy także były testowane tylko w oryginalnej konfiguracji, i potrafiły osiągnąć znacznie lepsze wyniki. Nie mam większych uwag co do systemu montażu. Jest solidny, choć producent nieco przesadził z ilością elementów.

Jeśli chodzi o konserwację - Be quiet! zaleca uzupełnienie układu 100 ml płynu chłodniczego co dwa lata eksploatacji. W instrukcji podana jest informacja w jaki sposób się do tego zabrać.

  bardzo dobra jakość wykonania, nie utrudnia montażu pamięci RAM z wysokim radiatorem, wysoka kultura pracy

  wydajność rozczarowuje, dość wysoka cena

Cena (na dzień 12.7.2017): około 540 zł

be quiet! SILENT LOOP 240

Do testu dostarczył:

bq

https://bequiet.com

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-be-quiet-silent-loop-bw002-975062/

 

Specyfikacja

Be quiet! SILENT LOOP 240 mm
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 277x124x55 mm
Waga coolera 1349 g
Model zastosowanego wentylatora 2 x 120 mm
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) 800-2000
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 1150/1151/1155/1156/1366/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+

 

Galeria produktu

Be quiet! Silent Loop 240 mm

Be quiet! Silent Loop 240 mm

Be quiet! Silent Loop 240 mm

Be quiet! Silent Loop 240 mm

Be quiet! Silent Loop 240 mm

Krzysztof Opacki
Krzysztof Opacki Redaktor

Magister fizyki, jeden z najdłużej aktywnych dziennikarzy technologicznych w Polsce. Wieloletni współpracownik PCLab.pl, w przeszłości także egielda.com.pl. Prywatnie fan Realu Madryt oraz Jose Mourinho.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...