Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

be quiet! Shadow Rock 2

Be quiet! Shadow Rock 2 jest jedną z tańszych propozycji producenta. W stosunku do serii Dark Rock ucierpiało wykończenie - rurki cieplne oraz finy radiatora nie są niklowane. Pozostała jednak charakterystyczna dla producenta aluminiowa płytka z logiem firmowym oraz efektowne zakończenia rurek na topie radiatora. Charakterystyczna jest też jego budowa - nie ma on typowego dla coolerów wieżowych kształtu prostokąta, a kwadratu. Dzięki temu powierzchnia rozpraszania ciepła jest naprawdę spora - a wentylator można zainstalować na każdej bocznej krawędzi. Ciepło jest odprowadzane z podstawki radiatora do finów poprzez cztery rurki cieplne o średnicy 8 mm. Jeśli chodzi o sam wentylator to także i tutaj producent zdecydował się na lekkie oszczędności nie jest to model z serii Silent Wings, a nieco niższej Pure Wings o średnicy 120 mm i maksymalnej prędkości obrotowej 1600 obr./min. 

Wydajność chłodzenia w najbardziej wymagającym teście OC2 jest dość konkurencyjna, to będzie najtrafniejsze określenie. Wśród przetestowanych coolerów znajdzie się kilka lepszych oferowanych w podobnej cenie - ale różnice nie będą bardzo znaczące. Zastosowany wentylator do najcichszych nie należy przy maksymalnej prędkości obrotowej - choć trzeba przyznać, że jak na prędkość 1600 obr./min nie jest źle. Po włączeniu regulacji obrotów w BIOS całość pracuje już zdecydowanie cicho.

Jeśli chodzi o system montażu, to trzeba przyznać że jest on bardzo solidny, aczkolwiek solidny to nie zawsze wygodny. Montaż bez wyjmowania płyty głównej z obudowy jest możliwy, ale trzeba się mocno nagimnastykować ponieważ śrubki przykręcamy od spodu płyty głównej. Be quiet! jest już jedną z nielicznych firm która stosuje tego typu rozwiązania. Jeśli chodzi o kompatybilność wysokich modułów pamięci RAM, to nie może on mieć więcej niż 3,8 cm wysokości. Zdecydowana większość modułów pamięci RAM się zmieści, ale z pewnością jest też wiele wyższych modeli. Trzeba o tym pamiętać robiąc zakupy.

  dobra jakość wykonania, w miarę konkurencyjna wydajność, subiektywnie - oryginalny wygląd

  niewygodny system montażu

Cena (na dzień 12.7.2017): około 180 zł

be quiet! Shadow Rock 2

 

Do testu dostarczył:

bq

https://bequiet.com

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-be-quiet-shadow-rock-2-bk013-592132/

 

 

Specyfikacja

Be quiet! Shadow Rock 2
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 147x122x160 mm
Waga coolera 1127 g
Model zastosowanego wentylatora 1 x 120 mm
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) 500-1600
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 775/1150/1151/1155/1156/1366/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+

 

Galeria produktu

 

 

 

 

 

Krzysztof Opacki
Krzysztof Opacki Redaktor

Magister fizyki, jeden z najdłużej aktywnych dziennikarzy technologicznych w Polsce. Wieloletni współpracownik PCLab.pl, w przeszłości także egielda.com.pl. Prywatnie fan Realu Madryt oraz Jose Mourinho.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...