Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Cryorig H5 Universal

Cryorig H5 Universal to dość podstawowy model. Mimo zastosowania wentylatora 140 mm konstrukcja radiatora oparta jest o cztery rurki cieplne - to stosunkowo niewiele, ale trzeba pamiętać, że nie jest to ten segment cenowy co Noctua i inne najbardziej renomowane marki. Od dołu i od góry producent zastosował plastikowe nakładki w białym kolorze, co może lekko ograniczać odprowadzanie ciepła do otoczenia. To jeden z nielicznych modeli na rynku, który takie elementy posiada. Ciekawy jest profil finów radiatora od strony wentylatora - nie są to standardowe płaty, ale wyraźnie wyprofilowane w sposób który ma przyspieszać przepływ powietrza i redukować turbulencje (wg. producenta tak ma działać "Hive Fin design").

Niezależnie od tego co twierdzi producent, wyniki wydajności nie powalają, są raczej adekwatne do ceny H5 Universal. Nie dostajemy nic "gratis", na pewno ten cooler firmy Cryonig nie jest jakąś perełką w gąszczu podobnych produktów. Mam także troszkę uwag co do zastosowanego wentylatora. Teoretycznie jest on wolnoobrotowy (max 1300 obr./min), w praktyce w trybie z włączoną regulacją PWM kręcił się z prędkością niedaleką od maksymalnej, co w przypadku innych coolerów na tej platformie testowej nie miało miejsca. Skutkowało to naprawdę sporą głośnością nawet w trybie z włączoną regulacją obrotów. I wcale nie oznaczało to rewelacyjnej wydajności.

Na uwagę zasługuje także system montażu H5 Universal. Nie mam uwag co do ramki - jej mocowanie jest proste i pewne. Mam za to uwagi co do śrub ze sprężynami, które trzeba do tej ramki przykręcić. Aby tego dokonać, trzeba celować śrubokrętem o długości około 18 cm w dziurze przebiegającej przez wszystkie finy radiatora. Trafienie śrubką w nakrętkę wbudowaną w ramkę łatwe nie jest, a nawet jeśli z jednej strony trafimy, to z drugiej jest to zadanie dla wyjątkowo cierpliwych... Producent twierdzi że montaż nie powinien zająć więcej niż 5 minut i obawiam się że to zbyt optymistyczne szacunki. O wiele lepiej było by gdyby śrubki ze sprężynami były poza obrysem radiatora - wtedy było by znacznie łatwiej. A w tym stanie jest bardzo średnio.

dobra jakość wykonania, nie utrudnia montażu pamięci RAM z wysokim radiatorem

  wydajność delikatnie poniżej oczekiwań, przeciętna kultura pracy, upierdliwy system montażu (śrubki ze sprężynami których nie widać, bo są schowane pod radiatorem)

Cena (na dzień 12.7.2017): około 190 zł

Cryorig H5 Universal

Do testu dostarczył:

https://cryorig.com

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-cryorig-h5-ultimate-cr-h5b-754504/

 

Specyfikacja

Cryorig H5 Universal
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 98x143x160 mm
Waga coolera 853 g
Model zastosowanego wentylatora 140 mm
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) 700-1300
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 775/1150/1151/1155/1156/1366/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+   

 

Galeria produktu

 

Krzysztof Opacki
Krzysztof Opacki Redaktor

Magister fizyki, jeden z najdłużej aktywnych dziennikarzy technologicznych w Polsce. Wieloletni współpracownik PCLab.pl, w przeszłości także egielda.com.pl. Prywatnie fan Realu Madryt oraz Jose Mourinho.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...