10-miesięczne testy wykazały, że wszystkie OLED-y są podatne na wypalanie, ale LCD też mają problemy

10-miesięczne testy wykazały, że wszystkie OLED-y są podatne na wypalanie, ale LCD też mają problemy

Problemy z wypalaniem i jednorodnością obrazu to jedna z głównych wad wyświetlaczy OLED, ale w ostatnich latach producenci poczynili postępy (głównie w zakresie oprogramowania), aby skuteczniej walczyć z tym problemem. Ekipa z RTINGS.com, znana z wysokiej jakości testów i recenzji wyświetlaczy, postanowiła sprawdzić zapewnienia producentów i w związku z tym przetestowała ponad 100 telewizorów (wraz z kilkoma monitorami), poddając je prawdziwym torturom.

Te obejmowały wyświetlanie wiadomości CNN 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu na każdym wyświetlaczu przy ustawionej maksymalnej jasności. Wiadomo, że w takich okolicznościach elementy statyczne (takie jak logo kanałów telewizyjnych, paski zadań komputera, statyczne interfejsy HUD gier itp.) „wypalają się” najszybciej, zwłaszcza w przypadku OLED-ów. Możemy mieć jednak do czynienia z tymczasową retencją obrazu lub gorszym scenariuszem, czyli trwałym wypaleniem. W tym pierwszym przypadku powinno pomóc przeprowadzenie zwykłego „cyklu odświeżenia” lub wyświetlanie wystarczająco różnych treści, ale w na drugi nie jesteśmy w stanie już zbyt wiele poradzić. 

RTINGS.com postanowiło poddać testowi ponad 100 telewizorów, sprawdzając jak odporne są na wypalanie obrazu. 

Oprócz trwałości paneli przetestowano także środki zaradcze producentów, zwane „cyklami kompensacyjnymi”. Krótkie lub długie cykle kompensacji to procesy, które mają na celu zresetowanie jednolitości kolorów ekranu po upływie określonego czasu. W zależności od długości tych cykli kompensacji (krótkich lub długich) telewizor stara się zwalczyć tymczasowe retencje obrazu lub złagodzić skutki trwałego wypalenia.

oledy

Test osiągnął niedawno dziesiąty miesiąc dla telewizorów OLED i LCD. Te same testy przeprowadzane są również z trzema monitorami komputerowymi OLED Ultrawide, chociaż te trwają dopiero sześć miesięcy. Jeśli chcecie poznać wszystkie szczegóły odsyłamy na stronę RTINGS i ich filmu (poniżej), ale tutaj możecie zapoznać się z najważniejszymi wnioskami z ich testów.

Po dziesięciu miesiącach testów (co przekłada się mniej więcej na cztery lata i dwa miesiące rzeczywistego użytkowania) w każdym telewizorze OLED zaczęły pojawiać się trwałe wypalenia. Jednak z niektórymi jest gorzej niż z innymi. Choć większość ludzi obawia się wypalenia telewizorów OLED, testy z telewizorami LCD wykazały poważne problemy z trwałością również tych wyświetlaczy. W każdym telewizorze LCD wystąpiła irytująca degradacja przypominająca paski zebry w ramach jednorodności, ze znacznie większym natężeniem niż w przypadku telewizorów OLED w tych samych testach.

Co więcej, pięć telewizorów i jeden monitor całkowicie padły w trakcie testów. Ponadto monitory OLED wykazują bardzo niewielkie oznaki retencji obrazu, nawet po 6 miesiącu testów (symulowane 2,5 roku użytkowania). Jest to pocieszające, biorąc pod uwagę charakter pracy na komputerze PC i gier zawierających wiele elementów statycznych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: 10-miesięczne testy wykazały, że wszystkie OLED-y są podatne na wypalanie, ale LCD też mają problemy

 0