10-rdzeniowy Intel Comet Lake-S przyłapany w benchmarku

10-rdzeniowy Intel Comet Lake-S przyłapany w benchmarku

W bazie danych popularnego programu do testowania procesorów pojawił się jeden z najbardziej wyczekiwanych CPU od Intela. Chodzi tu o benchmark Geekbench 4 i 10-rdzeniowy układ Comet Lake-S (CML-S), który należeć będzie do 10. generacji Intel Core. Rezultat zdradza nie tylko liczbę rdzeni, ale także pojemność pamięci cache drugiego i trzeciego poziomu oraz wstępne częstotliwości taktowania, zarówno dla trybu bazowego, jak i Boost. Jak zwykle w tego typu przypadkach, kiedy mamy do czynienia z jednostkami inżynieryjnymi, w jeszcze niefinalnej formie, zalecamy podchodzić do prędkości z pewną dozą dystansu, ponieważ mogą one jeszcze ulec zmianie i to dość znacząco (czytaj: raczej się poprawią). Zapewne tak będzie właśnie w tym przypadku, ponieważ nie wyobrażamy sobie, by Intel dostarczył gamingowy procesor o tak niskim bazowym taktowaniu.

W benchmarku Geekbench 4 odnotowano 10-rdzeniowy układ Comet Lake-S (CML-S), który należeć będzie do 10. generacji Intel Core.

Warto na wstępie podkreślić, że Comet Lake-S zastąpić ma obecną generację CPU Niebieskich, czyli Coffee Lake Refresh. Wciąż jednak bazować będzie na 14 nm litografii, a nie długo wyczekiwanej 10 nm, ale będzie to mocno usprawniona wersja tej technologii (14nm+++). Spodziewamy się, że Comet Lake-S przyniesie nie tylko zwiększenie liczby rdzeni, co czytać można jako następstwo rywalizacji z AMD, ale także zwiększy pojemności pamięci podręcznej. Model odnaleziony w bazie danych Geekbench 4 zapewne będzie flagowym, na co wskazuje 10 rdzeni i 20 wątków. Na jego pokładzie znalazło się 640 pamięci cahe L1, 2,5 MB cahce L2 i 20 MB cache L3. Benchmark odczytał bazowe taktowanie CPU na poziomie zaledwie 1,51 GHz, a w trybie Boost odnotowano 3,19 GHz, ale finalnie spodziewać możemy się tu znacznie wyższych wartości.

Przy okazji w programie przetestowano także 6-rdzeniowy model z 12 wątkami, który otrzymał 384 KB pamięci Cache L1, 1,5 MB cache L2 i 12 MB cache L3. W tym przypadku Geekbench 4 wykazał bazową prędkość wynoszącą 1,99 GHz i 2,89 GHz w trybie Boost. Według benchmarku, oba procesory pochwalić mogą się zintegrowanym układem graficznym UHD Graphics 630, który debiutował wraz z serią Coffee Lake. Co ciekawe jednak, Geekbench mylnie zidentyfikował liczbę jednostek wykonawczych, ponieważ pokazuje, że iGPU posiada ich 23, zamiast 24. Jeśli zaś chodzi o taktowania grafiki, to w przypadku 10-rdzeniowca wynosi ono 1,2 GHz, a 6-rdzeniowca 1,15 GHz. Nie da się ukryć, że Intel czeka w najbliższym czasie trudna przeprawa, ponieważ kiedy gigant z Santa Clara szykuje się do premiery 10-rdzeniowego CPU, AMD właśnie wypuściło na rynek Ryzena 9 3950X z 16 rdzeniami i 32 wątkami.

Pokaż / Dodaj komentarze do: 10-rdzeniowy Intel Comet Lake-S przyłapany w benchmarku

 0