12-rdzeniowe CPU z serii Ryzen 3000 dostrzeżone w UserBenchmark

12-rdzeniowe CPU z serii Ryzen 3000 dostrzeżone w UserBenchmark

Do oficjalnego debiutu mocno wyczekiwanej trzeciej generacji stacjonarnych procesorów Ryzen, bazującej na 7 nm architekturze Zen 2, pozostały już niecałe dwa tygodnie. Trzeba przyznać, że AMD udaje się całkiem nieźle utrzymać szczegóły tych CPU w tajemnicy, ale na szczęście docierają do nas kolejne doniesienia, które zdają się uchylać rąbka tajemnicy na ich temat. Jak zapewne już wiecie, ramach serii Ryzen 3000 spodziewamy się, że topowy model oferować będzie aż 16 rdzeni i 32 wątki, zachowując jednocześnie kompatybilność z dotychczasową podstawką AM4. Najświeższy przeciek koncentruje się jednak na 12-rdzeniowym modelu, który ma potencjał zostać nowym bestsellerem AMD, a to za sprawą kombinacji „bardzo wysokich częstotliwości taktowania” (tak przynajmniej wskazywały ostatnie plotki) oraz zdecydowanie bardziej przystępnej ceny niż w przypadku flagowego 16-rdzeniowego CPU. Takie połączenie gwarantować ma nam świetny stosunek wydajności do ceny.

Najświeższy przeciek koncentruje się na 12-rdzeniowym modelu, który ma potencjał zostać nowym bestsellerem AMD.

12-rdzeniowe CPU z serii Ryzen 3000 dostrzeżone w UserBenchmark

Przejdźmy jednak do szczegółów i w pierwszej kolejności warto podkreślić, że 12-rdzeniowy procesor przyłapany w UserBenchmark to wciąż próbka inżynieryjna, która może mieć na karku kilka dobrych miesięcy (układ o tym samym oznaczeniu był już wdziany wcześniej, ale zestawiony z inną platformą). Tym razem przetestowany został na płycie głównej o nazwie kodowej AMD Qogir-MTS, ale jego częstotliwości taktowania wciąż pozostały relatywnie niskie, ponieważ bazowa prędkość wyniosła 3,4 GHz, a w trybie Turbo wzrosła do 3,7 GHz. Finalne modele produkcyjne, według ostatnich przecieków, otrzymać mają znaczące wyższe zegary, a w przypadku Ryzena 7 3700X (mocniejsze 12-rdzeniowe CPU) mówi się nawet o wartościach odpowiednio 4,2 GHz i 5 GHz, choć należy podchodzić do tych informacji jak do zwykłej plotki.  

Procesor sparowany został z pamięcią DDR4 taktowaną zegarem jedynie 1600 MHz oraz 500 GB dyskiem twardym. Bardziej interesujące wydaje się jednak jego porównanie z 12-rdzeniowym modelem Ryzen Threadripper 1920X. Nowy Ryzen jest od niego nieco wydajniejszy, szczególnie jeśli chodzi o obliczenia na liczbach zmiennoprzecinkowych, pomimo niższego taktowania i wyraźnie niższej przepustowości pamięci. Zdaje się to wskazywać na spory wzrost wydajności Zen 2 w zakresie IPC, pozwalający zapewnić nowym CPU Zen 2 wyższą wydajność na zegar niż ich poprzednicy. W połączeniu z 7 nm litografią, pozwalającą uzyskać wyższe taktowania CPU, oczekiwać można naprawdę dużych wzrostów osiągów zarówno jedno-, jak wielowątkowych. Wszystkiego powinniśmy dowiedzieć się już wkrótce, ponieważ oficjalna prezentacja serii Ryzen 3000 spodziewana jest na konferencji AMD w ramach Computex 2019, która zaplanowana została na 27 maja na godzinę 4:00 rano czasu polskiego.

Pokaż / Dodaj komentarze do: 12-rdzeniowe CPU z serii Ryzen 3000 dostrzeżone w UserBenchmark

 0