12-rdzeniowy Ryzen (Matisse) przyłapany w bazie danych UserBenchmark

12-rdzeniowy Ryzen (Matisse) przyłapany w bazie danych UserBenchmark

AMD w trakcie swojej konferencji na CES 2019 zwiastowało jedynie nadejście trzeciej generacji procesorów Ryzen (Matisse), które bazować będą na architekturze Zen 2. Szefowa firmy, Lisa Su, zademonstrowała wtedy możliwości bliżej nieokreślonego 8-rdzeniowego i 16-wątkowego modelu, zestawiając go z konkurencyjnym Core i9-9900K w benchmarku Cinebench R15, gdzie z pojedynku zwycięsko wyszedł oczywiście nowy układ AMD. Niemniej jednak, wcześniejsze przecieki wskazywały, że producent szykuje nawet 12- i 16-rdzeniowe CPU Ryzen dla mainstreamowego segmentu, a CEO Czerwonych, prezentując rzeczony układ, zasugerowała, że jego laminat posiada jeszcze sporo miejsca na dodatkowe rdzenie i stwierdziła dość jednoznacznie, że „możemy się spodziewać więcej niż ośmiu rdzeni”. Najnowsze odkrycie niejakiego TUM_Apisak zdaje się to potwierdzać, gdyż dostrzegł on w bazie danych benchmarku UserBenchmark nowy 12-rdzeniowy i 24-wątkowy procesor pod podstawkę AM4, wykorzystywaną w desktopowych Ryzenach.

W bazie danych benchmarku UserBenchmark dostrzeżono 12-rdzeniowy i 24-wątkowy procesor pod podstawkę AM4, wykorzystywaną w desktopowych Ryzenach.

12-rdzeniowy Ryzen (Matisse) przyłapany w bazie danych UserBenchmark

Układ oznaczony został dość charakterystycznym dla AMD ciągiem znaków. W tym przypadku jest to 2D3212BGMCWH2_37/34_N i “H2” w nazwie zdaje się odnosić do rodziny Matisse, czyli 7 nm procesorów bazujących na architekturze Zen 2. Wyczytać możemy tu także częstotliwości taktowania, które wynoszą 3,4 GHz bazowo, a dane UserBenchmark wskazują, że średnia prędkość w trybie Boost wynosiła 3,6 GHz. Wydaje się ona dość niska (zaledwie 200 MHz wyższa od bazowej), ale trzeba pamiętać, że jest to średni wynik, a poza tym mówimy o próbce inżynieryjnej układu, nad którym wciąż trwają prace i ostatecznie spodziewać można się, że ten jeszcze przyspieszy. Jeśli zaś chodzi o rezultat przeprowadzonego testu, to CPU uzyskało wynik jednordzeniowy na poziomie 130 punktów, czyli jakieś 13% wyższy od modelu Ryzen 7 2700X, czyli najmocniejszego na tę chwilę mainstreamowego Ryzena. Idealnie pokrywa się to z wcześniejszymi doniesieniami, które wskazywały na 13% wzrost wydajności instrukcji na cykl zegara (IPC) w Zen 2 w porównaniu do Zen+.

Z wpisu UserBenchmark dowiadujemy się także, że procesor wyposażony jest w 32 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (cache L3) i jego test przeprowadzono z wykorzystaniem pamięci RAM Hynix DDR4-2666. Warto przy okazji przypomnieć, że wcześniejsze przecieki sugerowały, że doczekamy się dwóch 12-rdzeniowych i 24-wątkowych procesorów AMD, czyli Ryzen 7 3300 i Ryzen 7 3700X, a ich ceny będą wynosić odpowiednio 299 USD oraz 329 USD. Wtedy też podawano, że ich częstotliwości taktowania wynosić będą 3,8 GHz / 4,6 GHz dla słabszego modelu i 4,2 GHz / 5 GHz dla mocniejszego. Warto jednak podchodzić do tych informacji ze sporym dystansem, gdyż w czasie kiedy je podawano, AMD mogło nawet nie mieć ustalonych wszystkich szczegółów. Przypominamy, że premiera trzeciej generacji Ryzenów planowana jest w połowie roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: 12-rdzeniowy Ryzen (Matisse) przyłapany w bazie danych UserBenchmark

 0