InspireSemi mocno stawia na swój produkt typu „superkomputer na chipie” (supercomputer-on-a-chip) o nazwie Thunderbird. Firma wierzy, że wykorzystanie architektury RISC-V typu open source i kompatybilności oprogramowania niezależnego sprawia, że jej karta rozszerzeń PCI jest bardziej przystępna cenowo, dostępna i wydajna niż produkty konkurencji.
Firma InspireSemi z siedzibą w Austin, USA, zajmująca się półprzewodnikami, ogłosiła, że uruchomiła swój pierwszy „superkomputer na chipie” Thunderbird składający się z 1536 64-bitowych superskalarnych rdzeni CPU RISC-V. Na jednej karcie akceleratora można zainstalować cztery chipy, w obudowie podobnej do GPU. Taka konfiguracja zwiększa całkowitą liczbę rdzeni na kartę do 6144, z możliwością skalowania do wielu procesorów w jednym klastrze połączonym za pomocą szybkiego połączenia szeregowego. To zapewnić ma ogromne pokłady mocy, a InspireSemi twierdzi, że ich produkt uwzględnia kilka kluczowych obszarów obciążeń HPC.
InspireSemi mocno stawia na swój produkt typu „superkomputer na chipie” o nazwie Thunderbird.
Thunderbird wykorzystuje standardowe modele programowania CPU i kompiluje bez tworzenia obciążeń na customowych platformach, takich jak CUDA firmy NVIDIA lub ROCm AMD. Oznacza to, że istniejące obciążenia HPC działające na CPU nie powinny zawierać żadnego customowego kodu do uruchomienia w Thunderbirdzie. Ponadto produkt można dostosować do istniejącej infrastruktury serwerowej, ponieważ jest to dodatkowa karta PCI, dzięki czemu InspireSemi może dotrzeć do większej liczby klientów, którzy nie mają środków na budowę nowej infrastruktury i obiektów.
Według InspireSemi konstrukcja procesora o otwartym kodzie źródłowym i agnostyczne oprogramowanie pozwalają mu być ukierunkowanym na wiele branż: „Thunderbird przyspiesza wiele krytycznych aplikacji w ważnych branżach, których nie zapewniają inne podejścia, w tym nauki przyrodnicze, genomika, urządzenia medyczne, badania nad zmianą klimatu i aplikacje, które wymagają głębokiej symulacji i modelowania” – powiedział założyciel firmy i dyrektor ds. technicznych Andy Gray.
Thunderbird oznacza wydajność energetyczną architektury RISC. InspireSemi twierdzi, że efektywność ta wynosi 30–60% w porównaniu z rozwiązaniami o podobnych możliwościach. Producent chwali się 24 FP64 TFLOPS przy 50 GFLOPS/W (480 W) w porównaniu do Ampere A100 firmy Nvidia, które osiąga 19,5 FP64 TFLOPS, co brzmi obiecująco, biorąc pod uwagę, że cena Thunderbirda zaczyna od 6500 dolarów.
Jeśli inicjatywy open source mające na celu budowanie bardziej otwartej platformy będą nadal nabierać tempa, firmy takie jak InspireSemi mogą mieć przed sobą świetlaną przyszłość, czego Thunderbird jest dobrym przykładem.
Pokaż / Dodaj komentarze do: 1536-rdzeniowy procesor Thunderbird RISC-V ma zawstydzić profesjonalne GPU