Podatne na zagrożenia urządzenia podpięte do internetu takie jak kamery czy smartfony, mogą być łatwo przejęte przez hackerów i zmienione w narzędzia do kopania ktryptowalut. Jedno takie urządzenie wiele nie zdziała, ale jeśli jest ich kilkanaście tysiecy?
Czeska firma zajmująca się bezpieczeństwem i producent znanego oprogramowania antywirusowego Avast, dokonała podczas targów Mobile World Congress prezentacji, podczas której zademonstrowano urządzenia działające jako sieć do kopania kryptowalut. Pozyskiwanie kryptowalut polega na rozwiązywaniu skomplikowanych równań matematycznych, do czego potrzeba bardzo wydajnych komputerów. Obecnie bardzo ciężko pozyskać Bitcoiny, jednakże na nich się świat nie kończy i jest wiele innych walut, które można kopać dzięki sieci podłączonych do internetu urządzeń. Jedną z takich kryptowalut jest coraz popularniejsze Monero. Avast nie był w stanie co prawda zdobyć 15 tysięcy urządzeń do swojej zhackowanej sieci, jednakże na podstawie przeprowadzonych testów, można wyliczyć, że własnie tyle podłączonych do internetu gadżetów potrzeba, by w ciągu 4 dni wykopać równowartość 1000 dolarów USD.
Coraz głośniej jest ostatnio o skryptach kopiących na komputerach i smartfonach. Można właściwie doliczyć do tego kamery przemysłowe i masę innych urządzeń podpiętych do internetu
Teoretycznie w prawdziwym scenariuszu hackerzy rozpoczęliby atak od przejmowania sieci urządzeń. Następnie łączyliby ich moc obliczeniową, by pozyskiwać Monero. Podczas gdy 1000 dolarów USD nie jest może zbyt imponującą kwotą, to potencjał jest ogromny, ponieważ zgodnie z analizami już 2020 roku na świecie ma być 20 miliardów podłączonych do internetu urządzeń, co daje ogromne pole do popisu dla hackerów. Szacuje się, że w ubiegłym roku do internetu było podłączonych około 8,4 miliarda urządzeń. Wszechobecność połączonych urządzeń wraz z faktem, że są one tak łatwym celem sprawia, że dla hackerów są bardzo atrakcyjnym celem" - powiedział Ondrej Vlcek dyrektor ds. informatycznych w firmie Avast. Zarówno kryptowaluty jak i hackowanie tak zwanych urządzeń IoT to dwa rosnące trendy. Ostatnio północnokoreański rząd był również posądzany o ataki w celu pozyskiwania Monero. Kryptowaluta Monero stała się popularna wśród hackerów, gdyż jest jedną z najbardziej anonimowych walut.
Pokaż / Dodaj komentarze do: 15 tysięcy drobnych urządzeń w ciągu 4 dni kopie równowartość 1000 dolarów