235 fałszerzy euro z Dark Webu aresztowanych przez Europol

235 fałszerzy euro z Dark Webu aresztowanych przez Europol

 

Dark Web stał się kwitnącym miejscem dla wszelkiej maści kryminalnych aktywności od sprzedaży nielegalnych narkotyków, po dystrybucję ransomware i prowadzenia platform z dziecięcą pornografią. Aby zapanować nad sytuacją zakrojone na ogromną skalę działania przeciw przestępcom zostały uruchomione na skutek porozumienia europejskich przedstawicieli prawa. Działania te były koordynowane przez Europol, a wzięło w nich udział 13 państw. Operację rozpoczęto 19 listopada, a celem europejskich agencji było kilka gangów zaangażowanych w pranie pieniędzy i inną podejrzaną aktywność w Dark Webie. Według oświadczenia prasowego Europolu, podczas operacji aresztowano 235 podejrzanych i przeszukano 300 domów. Większość aresztowanych zostało zatrzymanych w okresie 3 - 6 grudnia, wliczając w to zamieszanych w fałszerstwo banknotów euro i ich dystrybucję w Dark Webie.

Połączone siły 13 państw zdołały zatrzymać 235 przestępców sprzedających swoje usługi i produkty za pośrednictwem Dark Webu.

Wszystko zaczęło się od wycieku danych, po tym jak jeden z podejrzanych nie zadbał o odpowiednie zabezpieczenia i nie ukrył odpowiednio danych dotyczących transakcji. Na skutek braku szyfrowania, łatwo było przedstawicielom prawa zidentyfikować osoby zaangażowane w fałszerstwo. Podejrzani wykorzystywali kryptowaluty jako formę zapłaty, jednak gromadzili adresy mailowe swoich klientów. Władze zabezpieczyły również około 1500 podrobionych banknotów euro oraz broń wliczając w to: miecze, pistolety, nunchako oraz nielegalne noże, narkotyki, sprzęt do kopania kryptowalut, komputery, telefony oraz portfele z Bitcoinami. Dodatkowo niemieckie władze odkryły we Francji dwie wytwórnie marihuany, plantację konopi indyjskich i drukarnię fałszywych banknotów.

Ten rok był dość ciężki dla użytkowników Dark Webu. W czerwcu austriacka policja oraz agencje rządowe zdołały zamknąć jeden z ukrytych portali dla przestępców oraz aresztowano osoby zarządzające. Operacja ta została przeprowadzona przez austriacki oddział kryminalny, jednak koordynacja również była po stronie Europolu. Ostatnie działania są jedynie kontynuacją austriackiej operacji, jako że informacje o transakcjach pozyskano własnie od nich. Podczas tej operacji również zamknięto nielegalną drukarnię banknotów w Leoben. Władze odkryły, że placówka ta miała możliwość drukowania banknotów o nominałach 10, 20 i 50 euro i do momentu aresztowania fałszerzy, rozesłano około 10000 euro. Wojna z fałszerzami jest jednak daleka od zakończenia. W ukrytej sieci istnieją dziesiątki innych targowisk, które oferują podobne usługi ludziom z całego świata. "Te połączone wysiłki udowodniły, że kompletna anonimowość w internecie i Darknecie nie istnieje. Kiedy jesteś zaangażowany w nielegalną działalność online, bądź przygotowany, że policja zapuka do drzwi prędzej czy później. Europol będzie asystował w ochronie euro przed fałszerzami zarówno w realnym jak i wirtualnym świecie" - powiedział Wil van Gemert, dyrektor operacyjny Europolu.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: 235 fałszerzy euro z Dark Webu aresztowanych przez Europol

 0