32-rdzeniowy Ryzen Threadripper 2990X w ofercie niemieckiego sklepu

32-rdzeniowy Ryzen Threadripper 2990X w ofercie niemieckiego sklepu

W trakcie tegorocznych targów Computex doczekaliśmy się zapowiedzi nowych procesorów HEDT zarówno od Intela, jak i AMD, co było przyczynkiem do starcia obu producentów na liczbę rdzeni. Pojedynek ten wygrała czerwona ekipa, ujawniając 32-rdzeniowe i 64-wątkowe CPU z rodziny Threadripper.

AMD nie było jednak jeszcze gotowe, by podzielić się z nami szczegółami na temat swojego nowego flagowego procesora Threadripper, ale tu z pomocą przychodzą przecieki. Według ostatnich z nich układ ten nazywać będzie się Ryzen Threadripper 2990X, a spodziewać możemy się po nim również bazowej prędkości na poziomie 3,4 GHz, która wzrasta do 4,0 GHz (XFR). Teraz zaś procesor ten pojawił się już nawet w ofercie jednego z niemieckich sklepów, gdzie wyceniony został na 1509 EUR. Niewątpliwie jest to wysoka kwota, ale trzeba przyznać, że biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności i tak wydaje się ona atrakcyjna. Mówimy bowiem o cenie jedynie 50 EUR za rdzeń, a do tego 16-rdzeniowy model Threadripper 1950X kosztował na starcie 999 EUR. Porównanie z konkurencją wypada tu jeszcze korzystniej, ponieważ za 18-rdzeniowy Core i9-7980XE Intel życzył sobie blisko 2000 EUR.

Procesor pojawił się już w ofercie jednego z niemieckich sklepów, gdzie wyceniony został na 1509 EUR

32-rdzeniowy Ryzen Threadripper 2990X w ofercie niemieckiego sklepu

Warto przypomnieć, że ten 32-rdzeniowy (64-wątkowy) model bazować będzie na 12 nm procesie technologicznym od GlobalFoundries i architekturze Zen+. Jego 8-rdzeniowe kości powstają w oparciu o technologię Pinnacle Ridge i Threadripper 2990X posiadać będzie 4 takie moduły. Procesor jest kompatybilny z gniazdem SP3 obecnym w dostępnych na rynku płytach głównych z chipsetem X399, ale spodziewać można się tu aktualizacji firmware’u. Podobnie jak przy drugiej generacji układów CPU, tak i w tym przypadku możemy liczyć na wsparcie dla technik Precision Boost II oraz XFR 2.0. Niemiecki sklep podaje w specyfikacji Threadrippera 2990X bazowe taktowanie 3,4 GHz oraz Turbo dochodzące do 4 GHz, co potwierdza wcześniejsze doniesienia. Znaleźć można tu także informację o TDP wynoszącym zaledwie 180 W, co stoi w sprzeczności z ostatnimi przeciekami sugerującymi 250 W. Premiery drugiej generacji Threadripperów spodziewamy się w sierpniu tego roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: 32-rdzeniowy Ryzen Threadripper 2990X w ofercie niemieckiego sklepu

 0