4,4 miliona użytkowników iPhone pozywa Google za bezprawne zbieranie danych

4,4 miliona użytkowników iPhone pozywa Google za bezprawne zbieranie danych

Grupa Google You Owe Us złożyła pozew zbiorowy przeciwko Google, który według nich bezprawnie miał zbierać dane osobowe użytkowników popularnego smartfona.

Organizacja, która reprezentuje interesy blisko 4,4 miliona właścicieli iPhone'ów zarzuca Google, że w sposób bezprawny zbierał dane osobowe, pomijając domyślnie ustawienia prywatności Apple. Wśród posiadanych informacji mają znajdować się kwestie pochodzenia rasowego, etnicznego, zdrowie fizyczne i psychiczne, orientacja seksualna, czy poglądy polityczne. Powodowie twierdzą, iż spółka zależna kryjąca się pod nazwą Alphabet zbiera wspomniane dane za pośrednictwem przeglądarki Safari, przy metodzie tzw. obejścia. Według Fortune technika ta wykorzystuje algorytm pozwalający programistom pominąć domyślne ustawienia bezpieczeństwa przeglądarki Safari, które blokują opcję śledzenia przez niepowołane firmy bądź ludzi.

Jeżeli są przychyli się do pozwu, to każdy poszkodowany otrzyma po 750 funów. Google oczywiście żądna oddalenia wniosku

Oczywiście Google poprosiło sąd o oddalenie pozwu, twierdząc, iż zainteresowani nie posiadają jasnych dowodów na fakt uzyskiwania jakichkolwiek informacji przez popularną korporację. Twierdzą ponadto, że wniosek nie ma sensu, ponieważ nie da się ustalić, czy ewentualny proceder miał faktyczny wpływ na skarżących. Z kolei według Hugha Tomlinsona, prawnika grupy ów proceder został wykryty już w 2012 roku, a zebrane dowody stanowią podstawę do wszczęcia postępowania. Jednak przedstawiciel Independente mówi o wniesieniu pozwu jako osobistej zemście dyrektora Google You Owe Us na twórcach popularnej wyszukiwarki internetowej. Jeżeli sąd przychyli się do wniosku każda osoba otrzyma po 750 funtów odszkodowania.

Pokaż / Dodaj komentarze do: 4,4 miliona użytkowników iPhone pozywa Google za bezprawne zbieranie danych

 0