720p to już nie HD. YouTube degraduje 720p do standardowej jakości

720p to już nie HD. YouTube degraduje 720p do standardowej jakości

Od lat wszyscy nazywamy rozdzielczość 720p jako HD (High Definition). Ale zgodnie z nową zmianą wprowadzoną przez YouTube, 720p to nie jest już HD. Do tej pory w świecie wideo standardową jakością określaliśmy 360p lub 480p. Gdy materiał był w rozdzielczości 720p, oznaczany był jako "HD" i wiedzieliśmy, że obecnie to minimum oferujące przyzwoitą jakość. Dalej dzielimy kategorię "wysokiej rozdzielczości" na Full HD, UHD i tak dalej. Im wyższa rozdzielczość, tym bardziej wyszukana jest nazwa. Od lat 720p jest synonimem HD. W rzeczywistości nadal mamy wokół siebie mnóstwo monitorów i wyświetlaczy 720p. Wygląda jednak na to, że ludzie na YouTube całkowicie nie zgadzają się z takimi oznaczeniami i postanowili sami wprowadzić zmiany - 720p to nie jest już HD. YouTube właśnie przesunęło granicę przyzwoitej jakości.

YouTube przestaje nazywać 720p jako HD, wszystko poniżej 1080p jest w standardowej rozdzielczości.

Jeśli otworzycie teraz YouTube, w przeglądarce Safari, Chrome lub Edge, odtworzycie film i przejdziecie do ręcznego wybierania rozdzielczości odtwarzania, opcja 720p nie ma przed sobą znaczka "HD". Wystarczy spojrzeć powyżej, na wykonany przed chwilą zrzut ekranu. Jest to jednocześnie dość dziwny i interesujący ruch. Jasne, wiele osób dojdzie do wniosku, że YouTube powinno nawet pozbawić 1080p  tytułu HD, ponieważ 1440p i 2160p to obecnie główne standardy wideo. Ale szczerze mówiąc, nie raz można spotkać obraz w rozdzielczości 720p i 1080p przekonwertowany z 4K UHD, który wygląda świetnie. Więcej pikseli nie musi koniecznie oznaczać lepszej jakości obrazu. 

Dla jasności, to że 720p nie jest klasyfikowane jako HD, nie oznacza, że ​​rozdzielczość jest stopniowo wycofywana. Pozostanie, ale najwyraźniej nie będzie się już nazywać "wysoka rozdzielczość". Co sprawiło, że YouTube doszło do tego wniosku, dopiero się okaże. Ciekawe jaka będzie reakcja społeczności na tę zmianę. Mnóstwo filmów w 720p właśnie zostało zdegradowanych do tej "gorszej" rozdzielczości, która wbrew pozorom wciąż cieszy się ogromną popularnością, nawet wśród piratów internetowych. Przeglądając statystyki torrentów, w wielu przypadkach, to właśnie filmy 720p są najczęściej pobierane, a najrzadziej 4K.

Pokaż / Dodaj komentarze do: 720p to już nie HD. YouTube degraduje 720p do standardowej jakości

 0