7 nm GPU Navi od AMD może zadebiutować już latem przyszłego roku

7 nm GPU Navi od AMD może zadebiutować już latem przyszłego roku

Jak wynika z najnowszych doniesień, AMD może przyspieszyć premierę swojej pierwszej architektury GPU bazującej na 7 nm procesie technologicznym, znanej pod nazwą kodową Navi.

Jak wynika z informacji do jakich dotarł portal TweakTown, pierwsze karty graficzne wykorzystujące układy Navi mają zadebiutować w trakcie przyszłorocznej konferencji SIGGRAPH, która tradycyjnie odbędzie się w sierpniu. W tym roku czerwona ekipa także wykorzystała to wydarzenie do prezentacji swoich nowych kart, ale na SIGGRAPH 2018 ujawniona ma być profesjonalna karta, a nie gamingowy model. Co ciekawe, w trakcie SIGGRAPH 2017 także zapowiedziano profesjonalną kartę Radeon Pro SSG, ale wciąż nie trafiła ona do sprzedaży i nie wiemy, kiedy wyląduje na na sklepowych półkach. Poza 7 nm procesem technologicznym niewiele wiadomo na temat GPU Navi, ale spodziewamy się zwiększenia wskaźnika IPC (instrukcje na cykl zegara), większej liczby rdzeni, a także wprowadzenia technologii wirtualizacji GPU i pamięci.

Zakup kart graficznych Radeon Vega wciąż nastręcza sporo trudności, a tymczasem zaczynają docierać do nas informacji o 7 nm układach Navi

Z dotychczasowych doniesień wynika także, że AMD może postawić na design MCM (multi-chip module) z kilkoma modułami GPU zamiast jednego monolitycznego układu graficznego. Poza tym, wiemy, że za 7 nm proces litograficzny odpowiadać będzie GlobalFoundries, które wykorzysta zapowiadaną jakiś czas temu technologię 7LP. Na gamingowe warianty przyjdzie nam zapewne jeszcze trochę poczekać i jeśli AMD nie chce stracić kolejnych udziałów w tym rynku na rzecz Nvidii, to musi przygotować w międzyczasie odświeżone układy Vega, zapewne produkowane w 12 nm. Tym bardziej, że Zieloni nie próżnują i jeszcze w tym miesiącu zapowiedzieć mają kartę GeForce GTX 1070 Ti, która stanowić może poważne zagrożenie dla Radeona RX Vega 56.

Pokaż / Dodaj komentarze do: 7 nm GPU Navi od AMD może zadebiutować już latem przyszłego roku

 0