7 nm GPU Navi przyłapane w benchmarkach 3DMark i AOTS

7 nm GPU Navi przyłapane w benchmarkach 3DMark i AOTS

Jeśli chodzi o nadchodzące 7 nm produkty AMD, to w ostatnim czasie zasypywani byliśmy głównie przeciekami dotyczącymi trzeciej generacji stacjonarnych procesorów Ryzen, opartej o architekturę Zen 2. Niemniej jednak, od czasu do czasu pojawią się także ciekawe informacje odnośnie kart graficznych Radeon bazujących na GPU Navi i najnowsze wycieki z obozu Czerwonych także tyczą się tych produktów. Tradycyjnie nieoceniony okazał się tu TUM_APISAK, który odkrył dwie różne próbki inżynieryjne w bazach danych popularnych benchmarków. Tym samym poznaliśmy nowe szczegóły specyfikacji, aczkolwiek z góry trzeba zaznaczyć, żeby nie przywiązywać się do podawanych tu wartości, gdyż mówimy najpewniej o wczesnych próbkach, które nie zostały jeszcze sfinalizowane pod kątem specyfikacji. Niemniej jednak, dane te mogą być pewną wskazówką, czego możemy spodziewać się po Navi.

Premiera kart graficznych Navi planowana jest na trzeci kwartał tego roku, w związku z tym dociera do nas coraz więcej szczegółów na ich temat.

Próbka odkryta w bazie 3DMarka oznaczona została numerem ID 731F:C1. Według odczytu popularnego programu do testowania kart graficznych, taktowanie GPU w tym przypadku wyniosło tylko 1 GHz, a na pokładzie znalazło się 8 GB pamięci pracującej z prędkością 1,25 GHz. Zakładając, że mamy do czynienia z kośćmi GDDR6 (ich zastosowanie sugerowały liczne przecieki), to efektywna prędkość powinna wynosić 10 GHz, co daje przepustowość rzędu 320 GB/s. Druga próbka dostrzeżona została w benchmarku Ashes of the Singularity (AOTS), gdzie jej ID to 7310:00. Ten sam wariant pojawił się też kilka miesięcy temu w GFXbench, gdzie w teście Aztec Ruins High Tier odnotowano wynik 1520 klatek, co daje 23,6 kl./s, a w teście Manhattan uzyskał 3404 klatki, czyli ok. 55 kl./s. Radzimy nie przykładać większej wagi do tych wyników, tym bardziej, że pochodzić mogą z bardzo wczesnego prototypu bez stabilnych sterowników - dodatkowo może to być budżetowy model Navi.

Navi

Nie da się jednak ukryć, że duża część graczy wiąże bardzo duże nadzieje z nadejściem kart graficznych Navi. Z przecieków jawi się, że nowa architektura AMD pozwoli na uzyskanie wysokiej wydajności (choć raczej nie przebije topowych Turingów) w bardzo atrakcyjnych cenach. Z ostatnich plotek wynika, że firma zamierza wypuścić w trzecim kwartale model Radeon RX 3080 XT, który bazować będzie na GPU Navi 10 z 56 jednostkami CU i 8 GB pamięci GDDR6. AMD celować ma tu w wydajność karty GeForce RTX 2070, ale przy cenie wynoszącej tylko 330 USD. Warto jednak odnotować, że NVIDIA zapewne nie będzie przyglądać się premierze Navi z założonymi rękami i ostatnie doniesienia sugerowały, że Zieloni szykować mogą odświeżone Turingi z usprawnionymi GPU i szybszymi pamięciami.

Pokaż / Dodaj komentarze do: 7 nm GPU Navi przyłapane w benchmarkach 3DMark i AOTS

 0