7 nm GPU Navi zadebiutować mają ok. miesiąca po premierze Ryzenów 3000

7 nm GPU Navi zadebiutować mają ok. miesiąca po premierze Ryzenów 3000

AMD potwierdziło, że GPU bazujące na architekturze Navi zadebiutują na rynku jeszcze w tym roku, aczkolwiek czerwona ekipa trzyma nas w niepewności i nie zdradza żadnych szczegółów na ten temat. Niemniej jednak w sieci znaleźć można coraz więcej przecieków odnośnie nowych kart graficznych firmy, które zapewne będą pojawiać się aż do ich oficjalnej prezentacji. Jak na razie obracamy się jednak w sferze plotek i spekulacji, dlatego docierające do nas informacje często są ze sobą sprzeczne i lepiej podchodzić do nich ze stosownym dystansem. Z najnowszych doniesień wynika jednak, że AMD uchyli rąbka tajemnicy i zaprezentuje Navi około miesiąca po premierze stacjonarnych procesorów Ryzen 3000, których debiutu spodziewać mamy się w okolicach połowy roku (ich zapowiedź nastąpić ma na początku czerwca na targach Computex).

Karty graficzne Navi zaprezentowane mają być około miesiąca po premierze stacjonarnych procesorów Ryzen 3000, których debiutu spodziewać mamy się w okolicach połowy roku.

7 nm GPU Navi zadebiutować mają ok. miesiąca po premierze Ryzenów 3000

Jak powszechnie wiadomo, zarówno procesory Ryzen 3000, jak i grafiki Navi, bazować mają na 7 nm procesie technologicznym od TSMC. AMD mocno stawia na tę technologię i wypuściło już pierwsze produkty, które robią z niej użytek, jak choćby karta graficzna Radeon VII czy akcelerator Radeon Instinct MI60 - te jednak oparte zostały na starszej architekturze Vega. Wciąż nie mamy pewności, czego możemy spodziewać się po następnej generacji GPU Czerwonych, ale przecieki z kilku źródeł zdają się sugerować, że będą to produkty ze średniej półki, aczkolwiek z jej górnego segmentu (niektórzy sugerują, że wydajność w tym przypadku sięgać będzie poziomu modelu GeForce GTX 1080 od NVIDII). Z drugiej strony jednak Lisa Su, CEO AMD, zapewniła niedawno, że jej firma nie zamierza odpuszczać high-endowego segmentu, co sugerować może, że zamierza dostarczyć alternatywę dla kart GeForce RTX bazujących na architekturze Turing (choć równie dobrze mogła odnosić się do średnio udanego Radeona VII).

Wracając jednak do premiery nowych kart graficznych, Usman Pirzada z portalu WCCFTech uzyskał informację, jakoby Navi zadebiutować miały przynajmniej miesiąc po premierze procesorów Ryzen 3000. Jeśli te rzeczywiście zadebiutują w trakcie targów Computex na początku czerwca (choć zapewne będzie to tylko papierowa premiera), to obstawiamy, że Navi zostaną ujawnione dopiero w sierpniu, kiedy to odbywa się kilka istotnych branżowych imprez, jak np. Gamescom czy Siggraph. Oba ta wydarzenia nadają się na prezentację nowych kart, ale wydaje się, że niemieckie targi Gamescom bardziej pasują do tematu gamingowych GPU (w ubiegłym roku w ich trakcie NVIDIA prezentowała swoje Turingi). To zdecydowanie szybciej niż sugerowały niedawne plotki, wskazujące na pojawienie się tych kart dopiero w październiku. Mamy tylko nadzieję, że tym razem AMD lepiej zadba o dostępność swoich produktów na premierę, ponieważ ostatnimi czasy miało z tym duże problemy (patrz karty Vega czy Radeon VII). Navi jest zaś niezwykle interesujące jeszcze z jednego powodu, ponieważ to te układy najprawdopodobniej trafią do kolejnej generacji konsol od Sony i Microsoftu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: 7 nm GPU Navi zadebiutować mają ok. miesiąca po premierze Ryzenów 3000

 0